1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Przedłużony weekend z kinem azjatyckim: „Song Lang”

Przedłużony weekend z kinem azjatyckim: „Song Lang”

„Song Lang” reż. Leon Quang Le, Wietnam 2018 (Fot. materiały prasowe)
12 lutego rozpoczyna się nowy rok lunarny a dwa dni później obchodzimy Walentynki. Z tej podwójnej okazji do świętowania – Festiwal Pięć Smaków zaprasza na przegląd azjatyckich filmów o miłości. Jako pierwszy z nich polecam wietnamski „Song Lang”

„Song Lang” to pełnometrażowy debiut reżyserski Leona Le. Le wcześniej zrealizował już kilka krótkich metraży na podstawie własnych scenariuszy, odniósł również sukces jako aktor na Broadwayu. Urodzony w Sajgonie (mimo że od 1976 miasto nosi oficjalnie nazwę Ho Chi Minh, nikt dziś jej nie używa), tam właśnie osadził akcję dramatu. Swojego doświadczenia użycza także jednemu z głównych bohaterów – Linh Phung jest solistą popularnej opery, na którego drodze pewnego dnia staje egzekutor długów Dung. Wydawać by się mogło, że tych dwóch dzieli wszystko: rodzaj pracy, zainteresowania, poziom wrażliwości. A jednak mają ze sobą wiele wspólnego, a mogą mieć jeszcze więcej…

Mężczyźni poznają się w nerwowych okolicznościach, gdy Dung stanowczo upomina się o zwrot pożyczki. I choć grozi, co się stanie, jeśli nie zostania ona spłacona, to w jego twardej postawie pojawia się szczelina. Wrażliwy Linh Phung szybko ją dostrzega i mimo lęku przed tak obcym mu światem, ufa nowo poznanemu towarzyszowi.

„Song Lang” reż. Leon Quang Le, Wietnam 2018 (Fot. materiały prasowe)

Reżyser przenosi nas do lat 80. XX wieku, do gwarnego miasta, gdzie robi się szemrane interesy, uprawia szybki seks i łatwo sprowokować bójkę. A jednocześnie działa teatr operowy, w którym zwycięża honor, przyjaźń i miłość silniejsza niż śmierć. „Moja praca jest taka jak brzmi jej nazwa, a ty tworzysz iluzję” – mówi Dung do śpiewaka. A jednak siła przyciągania tej iluzji jest tak wielka, że co dzień widownia jest pełna, a emocje widzów sięgają zenitu.

Jednak „Song Lang” to nie tylko opowieść o operze, choć tytuł to nazwa używanego w niej instrumentu, ale także o wolności, szukaniu własnej drogi, no i o miłości. Tej samej, którą trzeba przeżyć i przecierpieć, żeby zostać autentycznym.

„Song Lang” reż. Leon Quang Le, Wietnam 2018, film można obejrzeć w dniach 11-14 lutego na www.piecsmakow.pl

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze