1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Warszawski ferment. Wystawa fotografii Ireny Jarosińskiej

Fot. Irena
Jarosińska/Ośrodek KARTA
Fot. Irena Jarosińska/Ośrodek KARTA
Zobacz galerię 6 Zdjęć

Wystawa fotografii Ireny Jarosińskiej 11 kwietnia jest okazją do przypomnienia sylwetki znakomitej polskiej fotoreporterki oraz inicjatorki i dokumentalistki wielu istotnych wydarzeń z życia warszawskiej bohemy artystycznej lat 50. i 60.

Warszawski ferment to opowieść o powojennej Warszawie – o miejscach (np. Galeria Krzywe Koło czy Teatr Białoszewskiego), które bezpowrotnie zniknęły z kulturalnej mapy stolicy i związanych z nimi twórcach. Wśród portretowanych przez Jarosińską osób znalazły się ikony współczesnej polskiej kultury m.in. poeta Miron Białoszewski, malarz Henryk Stażewski, dramatopisarz Sławomir Mrożek czy kompozytor Krzysztof Komeda.

Warszawski ferment nawiązuje do niezrealizowanych planów fotografki. W połowie lat 90. pracowała nad wystawą Warszawa – ludzie i miasto, 1945–1989. Jednak po jej śmierci w zapomnienie popadła nie tylko koncepcja ekspozycji, ale też cała spuścizna autorki. Znalezione w jej pracowni na strychu pudła z negatywami i odbitkami zdjęć po wielu latach zostały przekazane do Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA.

Irena Jarosińska (1924–1996) rozpoczęła pracę zawodową w 1950 roku. Pracowała dla najważniejszych czasopism ilustrowanych, m.in. „Świat” i „Polska”. Jej fotoreportaże publikowane na łamach pism były często samodzielnymi opowieściami o rzeczywistości PRL. Prywatnie dużą część twórczości poświęciła fotografowaniu środowiska artystycznego, z którym była związana. Portretowała znajdujących się poza oficjalnym obiegiem kulturalnym malarzy, poetów, krytyków literackich, fotografów i muzyków. W kameralnych przestrzeniach i prywatnych mieszkaniach uczestniczyła w spotkaniach i dyskusjach, które dawały nieustanne impulsy do wymiany myśli, wzajemnych inspiracji, kreowania nowych idei i trendów w kulturze. Jej fotografowanie nie było stricte dokumentacją wydarzeń, ale integralną częścią życia intelektualistów i fermentu kulturalnego, który tworzyli. W latach 70. Jarosińska skupiała wokół siebie grono młodych fotografów, organizując nieformalny „uniwersytet fotograficzny”. Inspirowała również wiele wydarzeń artystycznych – w jej pracowni gromadzili się i wystawiali swoje prace twórcy zajmujący się różnymi dziedzinami sztuki.

Wystawa jest organizowana przez Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią.

Wystawa czynna: 11.04.2012-30.06.2012 Wernisaż: 11.04.2012, godzina 18:00 Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) Wstęp wolny.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze