1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Olga Tokarczuk po raz kolejny ma szansę zdobyć Nagrodę Bookera

Olga Tokarczuk (Fot. Piotr Guzik/Forum)
Olga Tokarczuk (Fot. Piotr Guzik/Forum)
Znamy już krótką listę sześciu książek nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera, najbardziej prestiżowej nagrody literackiej. Wśród nich znalazły się „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk.

„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Jennifer Croft zostały nominowane do finału tegorocznej edycji Nagrody Bookera. Oprócz powieści polskiej noblistki o jedno z najważniejszych literackich wyróżnień zawalczą: „Cursed Bunny” Bory Chung, „A New Name: Septology VI-VII” Jona Fosse'go, „Heaven” Mieko Kawakami, „Elena Knows” Claudii Pineiro oraz „Tomb of Sand” Geetanjali Shree. Laureatów nagrody poznamy 26 maja.

To już trzecia nominacja do Nagrody Bookera w dorobku Olgi Tokarczuk. W 2018 roku noblistka otrzymała główną nagrodę za powieść „Bieguni” w przekładzie Jennifer Croft. Natomiast w 2019 jej „Prowadź swój pług przez kości umarłych” w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones zdobył nominację, wtedy jednak nie zwyciężył. Tym samym Olga Tokarczuk jest pierwszą autorką w siedemnastoletniej tradycji Nagrody Bookera, która zdobyła nagrodę główną i dwukrotnie znalazła się na krótkiej liście Bookera.

Nagroda Bookera, czyli International Booker Prize (pierwotnie The Man Booker International Prize), przyznawana jest od 2005 roku za najlepszą powieść angielskojęzyczną ostatniego roku. Przyznaje się ją książkom przetłumaczonym na język angielski i wydanym w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Laureatów wybiera pięciu sędziów wskazanych przez komitet doradczy Fundacji The Booker Prize. Co roku zwycięża jedna książka, ale nagrodę dostają dwie osoby. Nagroda Bookera jest bowiem przyznawana autorce lub autorowi dzieła oraz jego tłumaczce lub tłumaczowi. Nagroda główna to 50 tys. funtów, dzielona równo pomiędzy nimi.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze