1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Empuzjon” – nowa powieść Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk (Fot. Leonardo Cendamo/Getty Images)
Olga Tokarczuk powraca z pierwszą powieścią po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla. „Empuzjon” niebawem trafi do księgarń.

Akcja powieści dzieje się w uzdrowisku Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku) we wrześniu 1913 roku. Właśnie tam, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”.

Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica.

W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny?

Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.

Olga Tokarczuk w „Empuzjonie” odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić. Powieść ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego, a jej premiera zaplanowana jest na 1 czerwca.

Olga Tokarczuk, „Empuzjon”, Wydawnictwo Literackie, projekt okładki: Joanna Concejo/Illustration. (Fot. materiały prasowe)
Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze