1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Margot i Alma” – najlepszy film na lato o kobiecej sile i przyjaźni

„Margot i Alma” w kinach od 8 lipca. (Fot. materiały prasowe)
Wiele filmów opowiada o miłości, ale wciąż w kinie jest mało tak wielowymiarowych opowieści o przyjaźni. Reżyserka Anaïs Volpé ze swoim pełnometrażowym debiutem fabularnym pojawiła się w Cannes, gdzie została nazwana nowym głosem współczesnego kina. W polskich kinach „Margot i Alma” pojawi się już 8 lipca.

Screendaily pisało po premierze: „Żadna struna w waszych sercach nie pozostanie nietknięta po seansie „Margot i Almy”. Pełnometrażowy debiut Volpé jest hołdem dla kobiecej przyjaźni, pokazując jej różne oblicza, rozpoczynając od triumfu a kończąc na przeszywającym smutku”. Podobnie entuzjastycznie brzmiała recenzja Cineurope: „Rzadko można zobaczyć na ekranie tyle wsparcia między kobietami, nawet wtedy, kiedy w historii pojawia się wątek rywalizacji. Volpé wyrasta na nowy głos współczesnego kina”. Po doskonałym przyjęciu we Francji, teraz te szalona słodko-gorzka opowieść trafi na polskie ekrany.

„Margot i Alma” to opowieść o dwóch przyjaciółkach żyjących w Paryżu. Margot (Souhelia Yacoub, „Climax”) ma 27 lat i wraz z Almą (Déborah Lukumuena, Cezar za rolę w filmie „W pogoni za marzeniami”) uparcie chodzi na castingi, pracując na co dzień jako kelnerka. Dziewczyny wiedzą, że zawsze mogą na siebie liczyć, nawet jeśli są dla siebie konkurentkami. Przełom następuje, gdy Alma otrzymuje główną rolę w sztuce uznanej reżyserki (Sveva Alviti, tytułówa „Dalida. Skazana na miłość”), a Margot ma być jej zastępczynią. Niedługo po tym wychodzi na jaw tajemnica skrywana przez Almę, która postawi jej udział w spektaklu pod znakiem zapytania... Czy przyjaciółkom uda się zachować łączącą je, wyjątkową i niezwykle silną, więź mimo przeciwności losu?

– Tematy poruszone w filmie – przyjaźń, głęboka wiara w swoje marzenia, płomienna miłość do teatru, radzenie sobie z codzienną pracą – są mi tak bliskie, że po prostu musiałam opowiedzieć tę historię. Od bardzo dawna chciałam zrobić film o przyjaźni. O wspaniałych więziach, jakie tworzymy przechodząc przez intensywne doświadczenia z kimś, kto nie jest naszym kochankiem – mówi reżyserka Anaïs Volpé, tłumacząc, dlaczego tak ważne było dla niej opowiedzenie tej historii.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze