1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Duchy Inisherin” z Colinem Farrellem – film na weekend

Brendan Gleeson i Colin Farrell w filmie „Duchy Inisherin” (Fot. materiały prasowe)
Irlandzki komediodramat „Duchy Inisherin” z Colinem Farrellem i Brendanem Gleesonem w rolach głównych zdobył właśnie 9 nominacji do Oscara. To tylko jeden z wielu powodów, dla których warto zwrócić uwagę na tę produkcję.

Zacznijmy od liczb. Uroczysta premiera „Duchów Inisherin” na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji zakończyła się 13-minutową owacją. Obraz triumfował również podczas tegorocznych Złotych Globów, gdzie otrzymał najwięcej – bo aż 8 – nominacji i finalnie również najwięcej statuetek w kategoriach filmowych: dla najlepszej komedii, najlepszego aktora komediowego (Colin Farrell) i za najlepszy scenariusz (Martin McDonagh). Teraz znakomite „Duchy…” mają także szansę na Oscara, i to nie jednego, a 8, w tym między innymi dla najlepszego filmu, aktora pierwszoplanowego, za reżyserię i scenariusz oryginalny. Co ciekawe, łącznie obraz otrzymał 9 nominacji – w kategorii aktor drugoplanowy doceniono bowiem zarówno Brendana Gleesona, jak i Barry’ego Keoghana. Te imponujące wyniki mówią same za siebie: ten film po prostu trzeba zobaczyć.

O czym zatem opowiada produkcja, która ma szansę na liczne Oscary? Mroczna tragikomedia „Duchy Inisherin” przedstawia losy dwójki przyjaciół, który znają się od kołyski: Padraica i Colma. Akcja natomiast rozgrywa się w latach 20. XX wieku na malowniczej wyspie położonej na zachód od wybrzeży Irlandii. Pewnego dnia dalsza przyjaźń mężczyzn staje pod znakiem zapytania, gdy Colm niespodziewanie postanawia ją zakończyć. Zaskoczny Padraic za wszelką cenę chce zrozumieć, co się stało, i odzyskać kontakt z dawnym przyjacielem. W jego staraniach wspierają go siostra Siobhan i znajomy młodzieniec o imieniu Dominik. Niestety, wszelkie wysiłki Padraica spełzają na niczym, a niewzruszony Colm jest coraz bardziej zdeterminowany, by zakończyć niechcianą relację. Po rzuconym w desperacji ultimatum Colma nastpuje seria szkokujacych wydarzeń, od których nie ma już odwrotu…

Reżyserem, scenarzystą oraz współproducentem filmu jest Martin McDonagh, twórca oscarowego dramatu „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”. W rolach głównych występują natomiast Colin Farrell i Brendan Gleeson – którzy wcześniej współpracowali już z McDonaghem przy okazji produkcji „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj” – a także Kerry Condon i Barry Keoghan. „Duchy Inisherin” zachwycają jednak nie tylko znakomitym aktorstwem, ale też genialną fabułą, przezabawnymi dialogami i niepowtarzalnym klimatem, który tworzą przepiękne zdjęcia autorstwa Bena Davisa oraz muzyka Cartera Burwella. Światowa premiera filmu odbyła się 5 września 2022 roku podczas 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. W Polsce „Duchy Inisherin” trafiły na ekrany 20 stycznia 2023 roku. Zanim jednak wybierzecie się do kina, obejrzyjcie oficjalny zwiastun produkcji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze