1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„IO” Jerzego Skolimowskiego wielkim zwycięzcą tegorocznych Orłów

Kadr z filmu „IO” Jerzego Skolimowskiego (Fot. Atelier Aneta&Filip Gębscy)
Za nami jubileuszowa gala wręczenia Orłów, najważniejszych nagród filmowych w Polsce. Podczas uroczystej ceremonii, która odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie, statuetki odebrali twórcy najlepszych produkcji ubiegłego roku.

Orły to najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody filmowe w Polsce, przyznawane od 25 lat przez Polską Akademię Filmową. Jubileuszową galę, która odbyła się tradycyjnie w Teatrze Polskim w Warszawie, poprowadził Maciej Stuhr, a nagrody wręczali m.in. Zbigniew Zamachowski, Maciej Musiałowski, Roma Gąsiorowska, Leszek Możdżer, Agata Buzek, Magdalena Cielecka i Agnieszka Holland.

W tym roku laur dla najlepszego filmu powędrował do twórców nominowanego do Oscara dramatu „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Na konto produkcji trafiło jeszcze pięć innych statuetek: za reżyserię, scenariusz, zdjęcia, muzykę i montaż. Polska Akademia Filmowa doceniła również obraz „Johnny” Daniela Jaroszka: za główną rolę męską, drugoplanową rolę żeńską i charakteryzację. Film z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej zdobył też Nagrodę Publiczności.

Powód do radości mieli również twórcy dramatu wojennego „Orzeł. Ostatni patrol”, który zdobył statuetki za dźwięk i scenografię. W kategoriach aktorskich triumfowali natomiast: Dorota Pomykała i Maria Pakulnis oraz Dawid Ogrodnik i Andrzej Seweryn. Prestiżowa nagroda trafiła także do twórców produkcji, o których niejednokrotnie pisaliśmy na łamach naszego portalu, takich jak „Lombard”, „Wielka woda”, „Chleb i sól” czy „Ennio”.

Podczas gali przyznano również nagrodę specjalną – Orła za Osiągnięcia Życia. W tym roku wyróżnienie to trafiło do kompozytora Jana A.P. Kaczmarka. Poniżej prezentujemy pełną listę laureatów Orłów 2023.

Orły 2023 – lista laureatów

Najlepszy film: „IO”
Reżyseria:
„IO”
Scenariusz: „IO”
Główna rola kobieca: Dorota Pomykała („Kobieta na dachu”)
Główna rola męska: Dawid Ogrodnik („Johnny”)
Drugoplanowa rola kobieca: Maria Pakulnis („Johnny”)
Drugoplanowa rola męska: Andrzej Seweryn („Śubuk”)
Odkrycie roku: Damian Kocur („Chleb i sól”)
Filmowy serial fabularny: „Wielka woda”
Film dokumentalny: „Lombard”
Dźwięk: „Orzeł. Ostatni patrol”
Muzyka: „IO”
Scenografia: „Orzeł. Ostatni patrol”
Charakteryzacja: „Johnny”
Kostiumy: „Brigitte Bardot cudowna”
Montaż: „IO”
Zdjęcia: „IO”
Nagroda Publiczności: „Johnny”
Film europejski: „Ennio”
Osiągnięcia Życia: Jan A.P. Kaczmarek

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze