1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. 12 filmów o pięknej drugiej połowie życia

12 filmów o pięknej drugiej połowie życia

Mary Steenburgen, Candice Bergen, Diane Keaton i Jane Fonda w filmie „Book Club. Następny rozdział” (Fot. Focus Features/PLA/Planet/Forum)
Mary Steenburgen, Candice Bergen, Diane Keaton i Jane Fonda w filmie „Book Club. Następny rozdział” (Fot. Focus Features/PLA/Planet/Forum)
Dużo się ostatnio mówi o dojrzałości, powstaje również coraz więcej filmów na ten temat. I dobrze – warto ten temat oswajać na różne sposoby – czasem refleksyjnie, z odrobiną nostalgii, a czasem lekko i z humorem.

Znacie takie angielskie określenie jak feel good movie? Takie właśnie filmy (i dwa seriale) chcemy wam dziś zaproponować. Pewnie niektóre już widzieliście, są bowiem wśród nich zarówno takie arcydzieła jak „Wielkie Piękno” Paolo Sorrentino, jak i kultowa „Mamma Mia” z genialną rolą Meryl Streep. Warto je sobie jednak od czasu do czasu przypominać, aby powiedzenie: „Prawdziwe życie zaczyna się po pięćdziesiątce” nie traciło mocy.

„Wielkie piękno”

Niezwykły film Paola Sorrentino, który na zawsze zostaje w pamięci za sprawą formy, ścieżki dźwiękowej i przesłania. Do tego fantastyczna rola Tony'ego Servillo i przepiękne zdjęcia Rzymu. Film został wielokrotnie nagradzany, otrzymał między innymi Oscara, Złoty Glob i Brytyjską Nagrodę Bafta.

„Wielkie Piękno” to historia Jepa, mężczyzny, który pomimo dojrzałego wieku pragnie nadal korzystać z uroków życia. Na tarasie swojego rzymskiego apartamentu z widokiem na Koloseum wydaje przyjęcia, podczas których uwodzi i bryluje. W młodości napisał powieść, która przyniosła mu nagrodę i sławę. Teraz ponownie usiłuje chwycić za pióro i ponownie wyruszyć w duchową podróż w poszukiwaniu wielkiego piękna.

Film dostępny na platformach: Nowe Horyzonty, mojeekino.pl, e-kinopodbaranami.pl.

„Powodzenia, Leo Grande”

Co to jest za film! Wspaniała historia emerytowanej nauczycielki, która po latach samotności i ukrywania prawdziwych pragnień wyzwala się z konwenansów. Odkrywa rozkosz fizycznej miłości w przelotnym związku z chłopakiem do wynajęcia i uczy się akceptacji swojego ciała. Niezapomniana rola Emmy Thomson!

Film dostępny na platformach: e-kinopodbaranami.pl, mojeekino.pl, Polsat Box Go.

„Book Club. Następny rozdział”

„Book Club. Następny rozdział” to kontynuacja kinowego przeboju sprzed kilku lat – „Pozycja obowiązkowa”. Przygody czterech przyjaciółek, które udowadniają, że życie po sześćdziesiątce może być fascynujące. W postaci szalonych sześćdziesięciolatek wcielają się ikony kina: Diane Keaton, Jane Fonda, Candice Bergen i Mary Steenburgen.

Film można obejrzeć w kinach.

„Grace i Frankie”

Grace (Jane Fonda) – emerytowana kosmetyczka i Frankie (Lily Tomlin) – nauczycielka sztuki wiodą spokojne życie u boku swoich mężów – wpływowych prawników. Wszystko ulega zmianie, gdy odkrywają, że ich partnerzy (w tych rolach Martin Sheen i Sam Waterstone) są w sobie zakochani i postanawiają opuścić swoje żony, by zacząć żyć i mieszkać razem. Kobiety, mimo że za sobą nigdy nie przepadały, wspierają się wzajemnie i pomagają sobie w odnalezieniu się w nowej sytuacji.

Liczący siedem sezonów serial można oglądać na platformie Netflix.

„Hotel Marigold”

Siedmioro brytyjskich emerytów rusza w podróż do Indii. Historia o tym, że prawdziwe miłość i przyjaźń mogą przydarzyć się w każdym wieku. Wspaniałe role Judy Dench, Billa Nighy'ego i Maggie Smith.

Film dostępny na platformach: Disney+, Apple TV.

„Zamieszkajmy razem”

Komediodramat z legendami światowego kina: Jane Fondą, Geraldine Chaplin, Pierrem Richardem, Claudem Richem, Guyem Bedosem. Reżyser Stéphane Robelin w dowcipny sposób przedstawia uroki jesieni życia.

Niezależna Jeanie, poprawna Annie, sybaryta Albert, wieczny aktywista Jean oraz kobieciarz Claude przyjaźnią się od wielu lat. Teraz postanawiają razem zamieszkać, aby wspierać się i uniknąć umieszczenia w domu starców.

Film dostępny na platformie mojekino.pl.

„Trzy królowe”

Remont w domu Helen zmusza ją do przeprowadzki. Gdy zatrzymuje się w domu spokojnej starości, nie spodziewa się, że za chwilę jej życie zostanie wywrócone do góry nogami. Ogromna ilość intryg, zagmatwanych koneksji i ekscentrycznych postaci to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Prawdziwym wyzwaniem okazuje się starcie z szajką zawadiackich seniorek…

Film dostępny na platformach: Canal+ online, Prime Video, Play Now.

„Juanita”

Matka trójki dorosłych dzieci znużona dotychczasowym życiem wyrusza w podróż, by rozpocząć wszystko od nowa.

Film dostępny na platformie Netflix.

„Gang Zielonej Rękawiczki”

Polski serial o przyjaciółkach złodziejkach, które ukrywają się przed policją w domu starców. Komedia oswajająca takie tematy, jak upływ czasu i samotność, ale także siostrzeństwo czy uwalnianie się z więzów oczekiwań i opinii innych ludzi.

Serial dostępny na platformie Netflix.

„Jedz, módl się i kochaj”

Filmowa adaptacja autobiograficznej książki Elizabeth Gilbert. Julia Roberts gra w niej pogubioną życiowo 35-latkę, która na nowo odkrywa w sobie apetyt na życie. Po latach perturbacji życiowych opuszcza Nowy Jork i wyrusza w podróż. Jest to podróż nie tylko do Włoch, Indii i na Bali, ale także w głąb siebie i w poszukiwaniu sensu życia i miłości. Dodatkową atrakcją filmu jest partnerujący Julii Roberts Javier Bardem.

Film dostępny na platformach: HBO Max, Player, Premiery Canal+, Prime Video, Apple TV.

„Mamma Mia”

Ten film pewnie już wszyscy widzieli, ale nie zaszkodzi obejrzeć go jeszcze raz, aby przypomnieć sobie wspaniałą rolę Meryl Streep i posłuchać niezapomnianych przebojów Abby. Wspaniale też móc zobaczyć znów na ekranie Pierce'a Brosnana, Colina Firtha i Stellana Skarsgarda.

Film dostępny na platformach: Prime Video, Canal+ online, SkyShowtime i Apple TV.

„Spotkajmy się we śnie”

Film opisuje historię wdowy, byłej piosenkarki Carol Petersen (w tej roli nagradzana Blythe Danner). Carol mieszka samotnie w Kalifornii, w jej życiu panuje rutyna, a od śmierci swojego męża nie była w poważnym związku. Nieoczekiwane wydarzenia sprawiają, że Carol przekonuje się, że na zmiany nigdy nie jest za późno.

Film dostępny na platformach: SkyShowtime i Apple TV.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze