1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Rekordowa aukcja Abakanowicz w DESA Unicum. „Caminando” sprzedane za 9,6 miliona złotych

Monograficzna aukcja sztuki Magdaleny Abakanowicz była rekordowa nie tylko dla DESA Unicum, ale i całego polskiego rynku sztuki. (Fot. materiały prasowe)
Monograficzna aukcja sztuki Magdaleny Abakanowicz była rekordowa nie tylko dla DESA Unicum, ale i całego polskiego rynku sztuki. (Fot. materiały prasowe)
Aukcja monograficzna „Magdalena Abakanowicz. Synteza sztuk”, która odbyła się w miniony czwartek w DESA Unicum w Warszawie, zakończyła się wynikiem niemal 18,5 miliona złotych. Padł na niej dodatkowo rekord najdrożej sprzedanej tkaniny Abakanowicz w historii.

Monograficzna aukcja sztuki Magdaleny Abakanowicz była rekordowa nie tylko dla domu aukcyjnego, ale i całego polskiego rynku sztuki. Wylicytowano na niej w sumie 31 z 33 obiektów, generując całkowity obrót aukcji na poziomie blisko 18,5 miliona złotych i pobijając tym samym rekord aukcji monograficznej Tadeusza Kantora w DESA Unicum z 2022 roku, który wynosił ponad 16,2 miliona złotych. Wczorajsza licytacja Abakanowicz na zawsze zapisała się w historii polskiego rynku sztuki.

Oprócz rekordowego obrotu w czwartkowy wieczór padły jeszcze dwie inne zawrotne kwoty. Sprzedany za 1 068 000 złotych Abakan „Structure” osiągnął status najdrożej sprzedanej tkaniny Abakanowicz na świecie. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się jednak przede wszystkim instalacja „Caminando”, składająca się z dwudziestu figur z brązu, należąca swego czasu do prywatnej kolekcji Robina i Marshy Williamsów. Wczorajszego wieczoru osiągnęła cenę 9 600 000 złotych i była tym samym najdrożej sprzedanym obiektem na aukcji.

Ostatnia monograficzna aukcja dzieł Magdaleny Abakanowicz w DESA Unicum w 2018 roku zakończyła się obrotem na poziomie nieco ponad 4,5 miliona złotych – wczoraj ten wynik został przekroczony niemal czterokrotnie. Wzrost wartości dzieł artystki dobitnie świadczy o tym, jak pożądana i ceniona jest sztuka Abakanowicz, a popyt na nią rośnie z roku na rok.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

– Rosnącą pozycję Abakanowicz na światowym rynku sztuki pokazują nie tylko kolejne rekordy cenowe padające na aukcjach w ostatnich latach, ale także ogólny wzrost wielkości sprzedaży pod względem wolumenu i wartości oraz spadająca liczba niesprzedanych na aukcjach pozycji. Wynik wczorajszej aukcji i zainteresowanie, jakie wzbudziła ona wśród kolekcjonerów, odpowiada odnotowywanemu od kilku lat stałemu wzrostowi pozycji prac polskiej artystki na międzynarodowym rynku aukcyjnym – mówi Natalia Kowalek z Departamentu Sprzedaży DESA Unicum.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

W 2000 roku w światowym rankingu artystów tworzonym przez Artprice Abakanowicz zajmowała zaledwie 4445 miejsce. Dzisiaj zalicza się do grona TOP 500, a jej twórczość wystawiana jest w najważniejszych kolekcjach i muzeach sztuki współczesnej na całym świecie. I mimo że większość obrotu dziełami artystki pozostaje na rodzimym rynku, wolumen sprzedaży na rynkach zagranicznych, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii, pozostaje istotny, a grono zagranicznych kolekcjonerów powiększa się o kolejne kraje.

Czwartkowa licytacja w DESA Unicum pobiła wszystkie dotychczasowe rekordy aukcji monograficznych w Polsce, umacniając tym samym pozycję warszawskiego domu aukcyjnego w kraju. Wśród wylicytowanych pozycji znalazło się aż sześć Abakanów, rzeźby z juty i brązu, a także rzadkie prace olejne na płótnie i grafiki. Aukcja „Magdalena Abakanowicz. Synteza sztuk” niewątpliwie zapisze się w historii polskiego rynku sztuki nie tylko ze względu na całkowity obrót, ale i liczbę sprzedanych obiektów.

Źródło: materiały prasowe DESA Unicum

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze