1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. 5 najlepszych kreacji aktorskich Andie MacDowell

5 najlepszych kreacji aktorskich Andie MacDowell

Andie MacDowell i Hugh Grant w filmie „Cztery wesela i pogrzeb”, kultowej komedii romantycznej z 1994 roku (Fot. Wiese/FaceToFace/Reporter/East News)
Andie MacDowell i Hugh Grant w filmie „Cztery wesela i pogrzeb”, kultowej komedii romantycznej z 1994 roku (Fot. Wiese/FaceToFace/Reporter/East News)
Za każdym razem, gdy pojawia się na ekranie, nie można oderwać od niej wzroku. I nie chodzi tu tylko o zjawiskową urodę, ale też ogormny talent do wcielania się w odważne i inspirujące bohaterki. Z okazji 66. urodzin Andie MacDowell, przypominamy jej najważniejsze kreacje aktorskie na dużym i małym ekranie.

„Dzień świstaka” (1993)

„Dzień świstaka” to urocza komedia romantyczna z rewelacyjnymi kreacjami Billa Murraya i Andie MacDowell, która rozgrzeje nawet najtwardsze serce. Phil, cyniczny prezenter pogody, wybiera się wraz z ekipą telewizyjną do prowincjonalnego Punxsutawney na doroczny dzień świstaka. Idiotyczna ceremonia zwiastująca nadejście wiosny przepełnia go odrazą. Jedynym jaśniejszym punktem wyprawy jest śliczna producentka Rita. Phil ma nadzieję ją poderwać, jednak los szykuje mu przykrą niespodziankę. Z niewiadomych przyczyn dzień świstaka zaczyna się bez końca powtarzać. Żeby wyrwać się z pętli czasu, Phil będzie musiał wiele w sobie zmienić.

„Cztery wesela i pogrzeb” (1994)

Tę kultową komedię romantyczną z lat 90. znają chyba wszyscy. Głównym bohaterem tej opowieści jest Charles (Hugh Grant), kawaler wiodący beztroski żywot. I chociaż jego znajomi coraz częściej wiążą się ze sobą na dobre i na złe, on ani myśli o ożenku. Wszystko się zmienia, gdy na jednym ze ślubów poznaje Carrie (Andie MacDowell), piękną, i podobnie jak on niezbyt stałą w uczuciach, Amerykankę. Spędza z nią upojną noc, po której uświadamia sobie, że to właśnie ona jest tą jedyną. Sprawy komplikują się, kiedy Carrie przedstawia mu swojego narzeczonego. Charles postanawia jednak nie dawać za wygraną.

„Seks, kłamstwa i kasety wideo” (1989)

„Seks, kłamstwa i kasety wideo” to doskonała erotyczna komedia, pełna zmysłowości i humoru, która odkrywa niezwykłe relacje pomiędzy trzema tytułowymi bohaterami. Graham powraca po dłuższej nieobecności do miasta i bezceremonialnie wkracza w życie swego dawnego przyjaciela Johna, jego żony Ann i jej siostry Cynthii. Jedno po drugim wciągane jest do bardzo „osobistego projektu” nad którym pracuje Graham. W efekcie łączące ich dotychczas stosunki zmieniają się nieodwracalnie. Warto obejrzeć, szczególnie ze względu na świetne kreacje Jamesa Spadera, Petera Gallaghera, Laury San Giacomo i oczywiście Andie MacDowell.

„Sprzątaczka” (2021)

Inspirację dla serialu „Sprzątaczka” stanowiły wspomnienia Stephanie Land, które trafiły na listę bestsellerów „New York Timesa”. Jego główną bohaterką jest Alex, samotna matka, która po odejściu od przemocowego partnera podejmuje się pracy jako sprzątaczka w cudzych mieszkaniach. Ledwo wiążąc koniec z końcem i z trudem unikając bezdomności, Alex chce zapewnić lepsze życie swojej córce. Przedstawiony z perspektywy zdesperowanej, lecz zdeterminowanej kobiety serial nakreśla wzruszający, brutalnie szczery, inspirujący, a czasami zabawny portret matki, która gotowa jest pokonać wszelkie trudności.

„Zielona karta” (1990)

Kolejną komedią romantyczną z Andie MacDowell, którą warto znać, jest „Zielona karta”. To film o tym, co może się zdarzyć, gdy dwoje zupełnie sobie obcych ludzi mówi sakramentalne „tak”, uważając, że już nigdy więcej się nie spotkają. Brontë, poważna i skromna mieszkanka Nowego Jorku przeżywająca właśnie kłopoty finansowe, decyduje się zawrzeć fikcyjne małżeństwo z francuskim imigrantem Georgesem. Wszystko idzie pomyślnie, dopóki w sprawę nie włączają się węszący podstęp urzędnicy z biura imigracyjnego. Brontë i Georges, aby udowodnić, że naprawdę są mężem i żoną, zamieszkują razem. Poznają się i... zakochują.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze