1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Cate Blanchett kończy 55 lat. Oto 7 najlepszych filmów z udziałem aktorki

Cate Blanchett kończy 55 lat. Oto 7 najlepszych filmów z udziałem aktorki

Cate Blanchett (Fot. Dominique Charriau/WireImage/Getty Images)
Cate Blanchett (Fot. Dominique Charriau/WireImage/Getty Images)
„Dla mnie w aktorstwie zawsze chodzi o zrozumienie czyjejś perspektywy. Im dalej od własnych doświadczeń i wartości, tym bardziej fascynująca jest dla mnie postać” – mówi Cate Blanchett, dwukrotna laureatka Oscara („Aviator”, „Blue Jasmine”). Z okazji 55. urodzin aktorki, przypominamy jej najważniejsze role na dużym ekranie.

Spis treści:

 1. „Aviator”
 2. „Blue Jasmine”
 3. „Tár”
 4. „Elizabeth”
 5. „Carol”
 6. „Oceans 8”
 7. „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”

„Aviator”

„Aviator” Martina Scorsesego zapewnił Cate Blanchett pierwszego w karierze Oscara. Fabuła filmu skupia się na jednym z etapów życia Howarda Hughesa (Leonardo DiCaprio), człowieka o wielkich ambicjach, który rozwijał pionierskie działania w zakresie swoich dwóch wielkich pasji: latania i filmu. Był to czas realizacji jego najśmielszych i najbardziej nieprawdopodobnych pomysłów, czas wielu burzliwych romansów, w tym z graną przez Blanchett Katharine Hepburn oraz brutalnych przepychanek z korporacjami.

„Blue Jasmine”

Jasmine (Cate Blanchett) przywykła do wygodnej egzystencji i świata wyższych sfer u boku Hala, męża-milionera (Alec Baldwin), jednak gdy mężczyzna zostaje zatrzymany pod zarzutem malwersacji, uporządkowane życie Jasmine zmienia się nie do poznania. Kobieta decyduje się więc na wyjazd do San Francisco, aby tymczasowo zamieszkać u swojej siostry Ginger (Sally Hawkins). Tam próbuje ułożyć sobie życie i znaleźć nową miłość. Kreacja Blanchett w tym filmie zaowocowała kolejnym Oscarem w karierze aktorki.

Czytaj także: Cate Blanchett: „Nie jestem zainteresowana graniem siebie”. Aktorka dziś obchodzi 55. urodziny

„Tár”

Dramat muzyczny „Tár”, z Cate Blanchett w roli ikony muzyki, analizuje zmieniającą się naturę władzy, jej wpływ i trwałość we współczesnym świecie. Grana przez aktorką Lydia Tár powszechnie uważana jest za jedną z największych żyjących kompozytorek. Jest też pierwszą w historii główną dyrygentką wielkiej niemieckiej orkiestry. W filmie zobaczyć możemy również Marka Stronga („1917”). Za reżyserię filmu odpowiada trzykrotnie nominowany do Oscara Todd Field („Małe dzieci”, „Za drzwiami sypialni”).

„Elizabeth”

Anglia rok 1558. Wciąż młoda i pełna pasji Elżbieta z dynastii Tudorów (Cate Blanchett) po latach walki zdobywa upragniony tron. Wśród jej dworzan znajduje się szacowny Sir William Cecil (Richard Attenborough), kochanek hrabia Leicester (Joseph Fiennes), władczy książę Norfolk (Christopher Eccleston) oraz zaufany doradca Walsingham (Geoffrey Rush). Młoda królowa musi nauczyć się postępować z rozwagą i zapomnieć o dotychczasowym życiu prywatnym, jeśli chcę utrzymać koronę Anglii, a nawet głowę.

Czytaj także: „Uczę moje dzieci współczucia”. Cate Blanchett po raz kolejny namawia do empatii

„Carol”

„Carol” opowiada historię zakazanej miłości i rozgrywa się w Nowym Jorku na początku lat 50. XX w. 19-letnia Teresa pracuje w luksusowym domu towarowym i marzy o pracy fotografki. Podczas gorączki świątecznych zakupów poznaje graną przez Cate Blanchett Carol – niezwykłą kobietę, uwięzioną w małżeństwie bez miłości, jednak pełną lęków i obaw związanych z porzuceniem dotychczasowego życia. To spotkanie odmieni ich życie na zawsze, jednak cena za chwile szczęścia będzie naprawdę wysoka.

„Oceans 8”

Debbie Ocean (Sandra Bullock) przez dobrych pięć lat planowała największy skok w swoim życiu, którego celem jest przejęcie wartego 150 milionów dolarów naszyjnika, który podczas MET Gali będzie miała na sobie słynna aktorka. W realizacji niecnego planu Ocean pomagają jej wspólniczka Lou Miller (Cate Blanchett), jubilerka Amita (Mindy Kaling), oszustka Constance (Awkwafina), paserka Tammy (Sarah Paulson), hakerka Nine Ball (Rihanna) oraz projektantka mody Rose (Helena Bonham Carter).

Czytaj także: Posągowa Cate Blanchett na gali BAFTA wystąpiła w sukni z przesłaniem. Kreacja aktorki niesie ważną wiadomość

„Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”

„Benjamin Button”, adaptacja noweli F. Scotta Fitzgeralda, opowiada o człowieku, który przychodzi na świat jako 80-latek i stopniowo młodnieje. Jego historię, osadzoną w Nowym Orleanie, śledzimy od końca I wojny światowej aż po XXI wiek. Wyreżyserowany przez Davida Finchera, z Bradem Pittem, Cate Blanchett, Tildą Swinton obraz w istocie jest opowieścią podróżnika w czasie: o ludziach i miejscach, które napotyka, o odnalezionych i utraconych miłościach, radości życia i smutku śmierci.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze