1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Cannes 2024: mistrzowie kina wracają na Lazurowe Wybrzeże. W tym roku o Złotą Palmę powalczą m.in. Coppola, Sorrentino i Lánthimos

Cannes 2024: mistrzowie kina wracają na Lazurowe Wybrzeże. W tym roku o Złotą Palmę powalczą m.in. Coppola, Sorrentino i Lánthimos

Legenda kina Meryl Streep odbierze w tym roku w Cannes Złotą Palmę za całokształt twórczości. (Fot. Stephane Cardinale/Corbis/Getty Images)
Legenda kina Meryl Streep odbierze w tym roku w Cannes Złotą Palmę za całokształt twórczości. (Fot. Stephane Cardinale/Corbis/Getty Images)
Przez najbliższe dni oczy całego filmowego świata zwrócone będą wyłącznie na Lazurowe Wybrzeże i werdykty rozpoczynającego się właśnie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. O Złotą Palmę powalczą bowiem najlepsi z najlepszych, w tym m.in. Yórgos Lánthimos, Paolo Sorrentino i Francis Ford Coppola, a także absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej Magnus von Horn. Na które premiery i wydarzenia warto czekać najbardziej? Podpowiadamy.

Zapowiada się wyjątkowa edycja festiwalu w Cannes – parada wielkich twórców i powrót mistrzów kina. W tym roku ze swoimi najnowszymi filmami na Lazurowe Wybrzeże przyjadą m.in. Francis Ford Coppola, David Cronenberg, Yórgos Lánthimos i Paolo Sorrentino, a o główną nagrodę festiwalu – Złotą Palmę, która zostanie przyznana ostatniego dnia imprezy – powalczy łącznie aż 22 twórców. Poza konkursem swoje nowe dzieła zaprezentują natomiast m.in. Guy Maddin („Rumours” z Alicią Vikander i Cate Blanchett) oraz Quentin Dupieux, którego komedia „Le Deuxième Acte” („The Second Act”) z Léa Seydoux otworzy cały festiwal. Nie zabraknie też polskich akcentów oraz hollywoodzkiej reprezentacji: do Francji przybędą bowiem Kevin Costner z westernem „Horyzont: Rozdział 1”, a także George Miller z widowiskiem „Furiosa: Saga Mad Max”. Oto, co nasz czeka w najbliższych dniach.

Cannes 2024: Meryl Streep ze Złotą Palmą za całokształt twórczości

Podczas ceremonii otwarcia Złotą Palmę za całokształt twórczości odbierze Meryl Streep, aktorka znana m.in. z takich filmów, jak „Łowca jeleni”, „Pożegnanie z Afryką”, „Co się wydarzyło w Madison County”, „Diabeł ubiera się u Prady”, „Mamma Mia!”, „Julie i Julia”, „Sierpień w hrabstwie Osage”, „Boska Florence”, „Czwarta władza”, „Małe kobietki” czy „Nie patrz w górę”. Warto też wspomnieć, że Streep od lat cieszy się statusem oscarowej rekordzistki – do tej pory była nominowana aż 21 razy, a statuetki przyniosły jej role w „Sprawie Kramerów”, „Wyborze Zofii” i „Żelaznej Damie”.

Czytaj także: Meryl Streep – królowa dużego ekranu. Zestawienie najlepszych filmów

W poprzednich latach wyróżnienie to odebrali m.in. Jodie Foster czy Tom Hanks. Meryl Streep do tej pory została nagrodzona w Cannes tylko raz – za rolę w dramacie sądowym „Krzyk w ciemności” (1988). Honorową Złotą Palmę gwiazda odbierze we wtorek 14 maja podczas ceremonii otwarcia festiwalu. – Jestem niezmiernie zaszczycona wiadomością o tej prestiżowej nagrodzie. Zdobycie nagrody w Cannes dla międzynarodowej społeczności artystów zawsze stanowiło najwyższe osiągnięcie w sztuce filmowej. Stanie w cieniu tych, którzy zostali wcześniej uhonorowani, jest w równym stopniu umniejszające, jak i ekscytujące. Nie mogę się już doczekać przyjazdu do Francji, aby osobiście podziękować wszystkim w maju – pisała w oświadczeniu legendarna aktorka.

Cannes 2024: Filmy, na które warto zwrócić uwagę

„Dziewczyna z igłą”: polska koprodukcja z szansą na Złotą Palmę

Duńsko-polsko-szwedzka koprodukcja „Dziewczyna z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna to rozgrywająca się na początku XX wieku, oparta na faktach, niepokojąca opowieść o kobiecie szukającej miłości i poczucia moralności. Karoline to młoda pracownica fabryki w Kopenhadze, która znalazła się w trudnej życiowej sytuacji. W godzinie potrzeby zwraca się o pomoc do przypadkowo poznanej kobiety. Dzięki temu dramatycznemu wydarzeniu między Karoline a Dagmar nawiązuje się specyficzna nić porozumienia, która odmieni życie ich obu. W materiałach prasowych utwór określany jest jako „baśń o straszliwej prawdzie” i dzieło, które silnie oddziałuje na zmysły widza. Co ciekawe, zdjęcia do filmu były realizowane w Polsce, a przy produkcji pracowało około 140 Polaków.

„Megalopolis”: wielki powrót Francisa Forda Coppoli

Reżyser „Ojca chrzestnego” i „Czasu apokalipsy” zaprezentuje w Cannes projekt, nad którym pracował przeszło cztery dekady. Tym razem weteran kina uraczy nas filmem z gatunku, którego do tej pory na próżno było szukać w jego filmowym dorobku. Dramat science fiction, zapowiadany jako „wielki filmowy epos o podniosłym charakterze”, opowie historię pewnego architekta, który stara się odbudować Nowy Jork po poważnej katastrofie miasta. W obsadzie znalazły się natomiast same gwiazdy, w tym m.in.: Adam Driver („Dom Gucci”), Aubrey Plaza („Parks and Recreation”), Giancarlo Esposito („Breaking Bad”), Forest Whitaker („Ostatni król Szkocji”), Dustin Hoffman („Absolwent”), Shia LaBaouf („Niepokój”) i Jason Schwartzman („Asteroid City”).

„Rodzaje życzliwości”: Yórgos Lánthimos nie zwalnia tempa

„Biedne istoty” dopiero co zgarnęły cztery Oscary, a Yórgos Lánthimos już wraca do nas z kolejną filmową petardą. „Rodzaje życzliwości” to obraz złożony z trzech nowel, których akcja toczy się w czasach współczesnych. Na ekranie zobaczymy zatem historię mężczyzny, który próbuje przejąć kontrolę nad własnym życiem; opowieść o policjancie, którego niepokoi, że jego zaginiona żona po odnalezieniu wydaje się inną osobą; a także perypetie kobiety szukającej duchowego przewodnika. Jak wynika z opublikowanych do tej pory zapowiedzi, tryptyk ten okraszony będzie sporą dawką przepięknych ujęć i znakomitą muzyką. W rolach głównych zobaczymy natomiast Emmę Stone, Willema Dafoe i Margaret Qualley, a także Jessego Plemonsa („Psie pazury”), Hong Chau („Wieloryb”), Joe Alwyna („Faworyta”), Mamoudou Athie („Pogrzebani”) i Hunter Schafer („Euforia”).

„Furiosa: Saga Mad Max”: postapokaliptyczne widowisko

Do Cannes przyjedzie też George Miller ze swoim nowym widowiskiem „Furiosa: Saga Mad Max”. Spin-off nagrodzonego sześcioma Oscarami widowiska „Mad Max: Na drodze gniewu” przybliża historię Furiosy – zaufanej Wiecznego Joego. W tytułowej roli zobaczymy natomiast znaną m.in. z serialu „Gambit królowej” Anyę Taylor-Joy. Akcja filmu rozgrywa się długo przed wydarzeniami przedstawionymi w widowisku z 2015 roku i będzie toczyć się na przestrzeni wielu lat. „45 lat po upadku młoda Furiosa zostaje uprowadzona. Resztę życia poświęci na szukanie drogi do domu” – tak brzmi krótki opis zawarty w zwiastunie. Film nie zawalczy jednak o Złotą Palmę i będzie pokazywany poza konkursem.

„Parthenope”: Paolo Sorrentino wraca do rodzinnego Neapolu

W tym roku na Lazurowym Wybrzeżu zaprezentuje się również Paolo Sorrentino, jeden z najbardziej cenionych europejskich reżyserów. Laureat Oscara za „Wielkie piękno”, a także autor filmów „Wszystkie odloty Cheyenne’a”, „Młodość” i „To była ręka Boga”, w swoim nowym projekcie ponownie wraca do rodzinnego Neapolu. „Parthenope” będzie natomiast opowieścią o ludzkiej egzystencji: lekkości, młodości, bezcelowości uczuć, obsesji, nieprowadzących do niczego miłostkach, obezwładniającej namiętności, nocnych pocałunkach pod niebem Capri, przebłyskach radości, ciągłym cierpieniu, zakończeniach i nowych początkach. W roli głównej zobaczymy laureata Nagrody Akademii Gary’ego Oldmana („Czas mroku”, „Dracula”, „Leon zawodowiec”).

„Horyzont: Rozdział 1”: Kevin Costner stawia na western

Nowy western w reżyserii Kevina Costnera zapowiadany jest jako nakręcone z rozmachem widowisko historyczne. Obraz opowie o czasach ekspansji osadnictwa białego człowieka na zachodzie Ameryki i będzie kompleksowym freskiem pokazującym różne aspekty i punkty widzenia. – Minęło 20 lat, odkąd po raz ostatni byłem na Croisette. Czekałem z powrotem na odpowiedni czas i z wielką radością mogę powiedzieć, że ten czas właśnie nadszedł. Historia „Horyzontu” zaczęła się 35 lat temu i nie mogę sobie wyobrazić lepszego od Cannes miejsca, aby ujawnić światu efekt tej wspaniałej przygody – komentuje Costner. Film, w którym zobaczymy m.in. Siennę Miller, Jennę Malone i Luke’a Wilsona, pokazany zostanie jednak poza konkursem.

„The Apprentice”: Sebastian Stan jako młody Donald Trump

Ten obraz z pewnością będzie cieszył się sporym zainteresowaniem mediów. Dramat biograficzny „The Apprentice” ze Sebastianem Stanem w roli głównej opowie o tym, jak Trump budował swój biznes oparty na nieruchomościach w Nowym Jorku w latach 70. i 80. XX wieku. Fabuła skupi się też na jego relacjach z niesławnym prawnikiem Royem Cohnem. I chociaż Trumpowi postawiono szereg aktów oskarżenia, polityk wciąż pozostaje faworytem Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2024 roku. Scenariusz napisał Gabriel Sherman, autor książki „The Loudest Voice in the Room”, na której oparto miniserial „Na cały głos” z Russellem Crowem w roli głównej, a na ekranie zobaczymy m.in. znanego z serialu „Sukcesja” Jeremy’ego Stronga oraz Marię Bakalovą.

„Oh, Canada”: Paul Schrader ponownie ekranizuje Russella Banksa

„Oh, Canada” w reżyserii i według scenariusza Paula Schradera, stanowi adaptację powieści „Foregone” Russella Banksa, który zmarł w ubiegłym roku. Obraz skupia się na historii słynnego dokumentalisty Leonarda Fife’a, amerykańskiego lewicowca, który jako młody mężczyzna uciekł do Kanady, aby uniknąć poboru do wojny w Wietnamie. Kiedy mężczyzna walczy z rakiem w Montrealu u schyłku życia, zgadza się na ostatni wywiad, w którym zamierza wyjawić swoje długo strzeżone tajemnice i zdemistyfikować swoje zmitologizowane życie. Wywiad rozgrywa się w obecności żony Fife’a, jego byłego studenta oraz zespołu filmowców starających się uchwycić tę głęboką tajemnicę. W rolach głównych: Richard Gere, Uma Thurman, Jacob Elordi i Michael Imperioli.

„The Shrouds”: najbardziej osobisty film Davida Cronenberga?

Bohaterem „The Shrouds”, nowego obrazu Davida Cronenberga, jest Karsh (Vincent Cassel) – wynalazca, biznesmen i wizjoner działający w branży funeralnej. Pogrążony w żałobie wdowiec tworzy rewolucyjną technologię, która pozwala żywym kontaktować się z bliskimi zmarłymi spowitymi w ultranowoczesne całuny. Gdy grób jego żony zostaje zdewastowany, bohater postanawia wykorzystać opracowany przez siebie system, aby nawiązać kontakt ze zmarłą i wytropić sprawców. Podczas ubiegłorocznego festiwalu w Zurychu grająca w „The Shrouds” Diane Kruger zdradziła, że obraz ten może być najbardziej osobistym filmem reżysera. – Opowiada o nim i o odejściu jego żony. Ten temat jest mu bardzo bliski – powiedziała aktorka.

Cannes 2024: Greta Gerwig przewodniczącą jury

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes na czele jury stanie Greta Gerwig, twórczyni zeszłorocznego hitu „Barbie”. Co ciekawe, jest ona dopiero drugą reżyserką, po Jane Campion w 2014 roku, która dostąpi tego zaszczytu. Dla przypomnienia: w ubiegłym roku najlepszym obrazem okazał się „Anatomia upadku” w reżyserii Justine Triet. Kto zwycięży w tym roku? Tego dowiemy się już 25 maja.

77. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 14-25 maja.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze