1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Forrest Gump” – 9 najlepszych cytatów na 30. rocznicę premiery filmu

„Forrest Gump” – 9 najlepszych cytatów na 30. rocznicę premiery filmu

Kadr z filmu „Forrest Gump” (Fot. Paramount Pictures/Entertainment Pictures/Forum)
Kadr z filmu „Forrest Gump” (Fot. Paramount Pictures/Entertainment Pictures/Forum)
Choć trudno w to uwierzyć, „Forrest Gump” – kultowy już film Roberta Zemeckis'a – gości na ekranach widzów na całym świecie od 30 lat. By uczcić jego ponadczasową historię oraz niezapomnianą grę aktorską Toma Hanks'a, przedstawiamy 9 najlepszych cytatów z filmu.

Każdy z nas zna film, który nawet oglądany wiele razy nigdy się nie nudzi i za każdym razem zachwyca tak samo. Tylko niektóre tytuły stają się ponadczasowe, przyciągając uwagę młodszych, jak i starszych odbiorców. Do jednego z takich filmów obowiązkowo musimy zaliczyć „Forresta Gumpa” z Tomem Hanksem w roli głównej – kultowe dzieło, które swoją uroczystą premierę miało w 1994 roku, czyli dokładnie 30 lat temu. Film od tamtego czasu stał się ogromnym fenomenem, a ja sama nie znam osoby, która nie darzyłaby Forresta sympatią. Nic więc dziwnego, że otrzymał on aż 6 Oscarów i 3 Złote Globy oraz mnóstwo innych prestiżowych nagród czy nominacji.

Czytaj także: Top 15 – filmy, które warto obejrzeć choć raz w życiu

Za wyreżyserowanie „Forresta Gumpa” odpowiada Robert Zemeckis – amerykański reżyser i pisarz urodzony w Chicago. To właśnie ten film uczynił go laureatem Oscara. Scenariusz powstał na podstawie książki o tym samym tytule, autorstwa Winstona Grooma, która przekazuje widzom wiele życiowych mądrości. Sam film otrzymał również wyróżnienie National Film Registry, będące listą filmów, które w znacznym stopniu budują dziedzictwo kulturowe Stanów Zjednoczonych.

Dla mnie jest to film, opowiadający wspaniałą, ale trochę smutną historię młodego człowieka, która jest pełna zwrotów akcji, przygód, emocji – pozytywnych i trudnych jednocześnie. Obraz jest trochę jak skarbnica życiowej wiedzy. Nasze życie, podobnie jak Forresta, wypełnione jest wieloma zbiegami okoliczności, na które nie mamy wpływu. Można powiedzieć zatem, że jest jak „pudełko czekoladek”, cytując samego głównego bohatera. W filmie znajdziemy zresztą wiele innych cytatów, które odnoszą się do życia. Cytaty z „Forresta Gumpa” są ponadczasowe, a jednocześnie proste i przesiąknięte mądrością. Skłaniają nas do refleksji i spojrzenia na życie z dystansu, oczami Forresta. Poniżej przedstawiamy 9 naszym zdaniem najlepszych, które warto sobie przypomnieć.

Najlepsze cytaty z „Forresta Gumpa”

„Mama mawiała, że człowiekowi nie potrzeba aż tak dużo, reszta jest tylko na pokaz”

„Słuchaj, Forrest. Musisz w siebie uwierzyć, wtedy nic nie stanie ci na przeszkodzie”

„Cuda zdarzają się codziennie. Niektórzy w to nie wierzą, ale to prawda”

„Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co ci się trafi”

„Może nie jestem mądry, ale wiem co to miłość”

„Płyń z prądem, przyjacielu, i gdy cię będzie unosił, leciutko mu pomagaj, omijaj rafy, walcz z mrokiem i nigdy, nigdy się nie poddawaj”
„Musisz w siebie uwierzyć, wtedy nic nie stanie ci na przeszkodzie”
„Żyj tak, abyś po latach mógł powiedzieć: przynajmniej się nie nudziłem”
„Jak każdy marzę sobie różnie i ciągle myślę, jakby też to mogło być inaczej. A potem, wiecie, nagle mam czterdzieści, pięćdziesiąt, sześćdziesiąt lat. No i co? Mogę być idiotą, ale przecież przez cały czas chciałem robić dobrze, a marzenia to marzenia, nie? Co tam jeszcze będzie, to zawsze mogę popatrzeć w tył i powiedzieć, przynajmniej nie było nudno. Czy nie mam racji...?”
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze