1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Filmy Gutek Film na Nowych Horyzontach!

Filmy Gutek Film na Nowych Horyzontach!

Już dziś rozpoczyna się 11. MFF Nowe Horyzonty, największa filmowa impreza w Polsce. Jej publiczność będzie mogła przedpremierowo zobaczyć aż 5 filmów z jesiennego repertuaru Gutek Film.

Nowe Horyzonty otworzy "Rozstanie", okrzyknięte przez światową krytykę arcydziełem współczesnego kina i nagrodzone na festiwalu w Berlinie Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film, a także nagrodami aktorskimi.

"Rozstanie", w reżyserii twórcy głośnego "Co wiesz o Elly?", to opowieść o dwóch rodzinach, których losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą na skutek przypadkowego zbiegu okoliczności. Film w doskonały sposób łączy elementy thrillera i dramatu psychologicznego, trzymając w napięciu do nieoczekiwanego finału.

Bezdyskusyjnie najlepszy film tegorocznego Berlinale, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem. To mistrzowska opowieść o rozpadzie związku i trudnych życiowych wyborach - powiedział Roman Gutek.
 
W konkursie głównym Nowych Horyzontów o nagrody powalczy "Attenberg", odkrycie festiwalu filmowego w Wenecji w 2010 roku i główna nagroda aktorska, z rąk Quentina Tarantino, dla młodej greckiej aktorki, Ariane Labed.

23-letnia Marina mieszka z ojcem architektem w typowym miasteczku fabrycznym nad morzem. Ponieważ ludzie wydają jej się dziwni i odpychający, dziewczyna trzyma się z boku. Woli poznawać rodzaj ludzki poprzez piosenki zespołu Suicide, dokumenty o ssakach Sir Davida Attenborough i lekcje wychowania seksualnego, które otrzymuje od swojej jedynej przyjaciółki, Belli.

W festiwalowej sekcji Panorama zaprezentowany zostanie "Habemus Papam - mamy papieża" oraz "Moja łódź podwodna". Ten pierwszy to najnowszy film Nanniego Morettiego, nazywanego włoskim Woody Allenem, który pojawił się we włoskich kinach na 500 kopiach i jeszcze przed pierwszymi pokazami budził wiele emocji. Nic dziwnego, że po pierwszym weekendzie wyświetlania trafił na drugie miejsce boxoffice'u z prawie 1.5 miliona euro wpływów ze sprzedanych biletów, a także zachwycił krytyków.

"Habemus Papam - mamy papieża" to opowieść o nowo wybranym papieżu, który... nie chce być papieżem. Jedynymi ludźmi, którzy mogą ocalić świat przed wielkim skandalem są psychiatra, zatwardziały ateista, i Polak, rzecznik stolicy apostolskiej. Jednak sprawy zaczynają się komplikować, kiedy nowy papież w przebraniu ucieka z Watykanu...

"Habemus Papam - mamy papieża" to wybitne, humanistyczne dzieło przełamujące tabu, jakim jest prywatne życie papieża. W jednej z głównych ról - rzecznika prasowego papieża, jego doradcy i powiernika - wystąpił zbierający świetne recenzje Jerzy Stuhr.

Z kolei "Moja łódź podwodna" to prezentowana na festiwalu w Berlinie komedia, której główny bohater - 15-letni Olivier Tate - ma w życiu dwa cele: stracić dziewictwo przed kolejnymi urodzinami i nie dopuścić, by matka porzuciła ojca dla jej nauczyciela tańca. "Moja łódź podwodna" to reżyserski debiut Richarda Ayoade, który do tej pory zdobywał popularność pisząc scenariusze i występując w telewizyjnych komediach oraz realizując teledyski, m.in. dla zespołu Arctic Monkeys.

W filmie w rolach głównych wystąpili Noah Taylor ("Podwodne życie ze Steve'em Zissou"), Paddy Considine ("Ultimatum Bourne'a"), Sally Hawkins (zdobywczyni Złotego Globa za "Happy-Go-Lucky") oraz debiutant Craig Roberts. Scenariusz "Mojej łodzi podwodnej" oparty jest na powieści Joe Dunthorne'a, za którą młody autor otrzymał nagrodę im. Curtisa Browne'a.

A tegoroczne Nowe Horyzonty zamknie uroczysty pokaz nowego filmu Pedro Almodovara - "Skóra, w której żyję" - owacyjnie przyjęty na festiwalu w Cannes thriller niekwestionowanego mistrza współczesnego kina. Reżyser od początku filmu mnoży pytania, trzymając widzów przez cały seans w napięciu. Twórca "Wszystko o mojej matce" po raz drugi w swojej karierze sięgnął po materiał literacki ("Drżące ciało" inspirowane było powieścią Ruth Rendell) i przygotował scenariusz na podstawie powieści "Tarantula" Thierry'ego Jonqueta.
W rolach głównych występują: Antonio Banderas, jeden z ulubionych aktorów hiszpańskiego reżysera oraz Elena Anaya, która ma szansę stać się nową muzą Almodóvara.
 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze