1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura

Kino letnie w Parku Odkrywców

22 lipca startuje w Centrum Nauki Kopernik kino letnie. Fundacja Generator przygotowała dla Kopernika cykl filmowych pokazów pod hasłem „Mózg podejrzany”. Zobaczymy filmy fabularne i dokumentalne dobrane według określonego klucza - każdy z nich wywoła inny aspekt tematu. Poprzez filmy dotkniemy tajemnic mózgu, a dzięki spotkaniom z naukowcami poznamy obecny stan wiedzy na jego temat.

W ramach akcji wyświetlonych zostanie osiem filmów. Są wśród nich: kultowy "Matrix", głośna "Incepcja" ale też kameralne filmy obyczajowe: "Motyl i skafander" czy "Lęk wysokości" - debiut fabularny Bartka Konopki. Przekaz filmowy uzupełnią spotkania z zaproszonymi gośćmi – naukowcami z dziedziny neurologii i psychiatrii.

Kurator projektu  - fundacja Generator, która popularyzuje w Polsce kinoterapię oraz bada wpływ kina na kulturę i nasz sposób postrzegania świata, zapewnia iż  całość stanowić będzie niezwykle inspirującą „podróż” wokół ludzkiego umysłu.

Filmy z cyklu „Mózg podejrzany” będą pokazywane w każdy kolejny piątek lata (od 22 lipca do 16 września, godz. 21.00).


MÓZG PODEJRZANY - KINO LETNIE W PARKU ODKRYWCÓW

PROGRAM

 • 22 lipca godz. 21.00 -  „Matrix” (USA 1999), reż. A. i L. Wachowscy, 136 min.

Kultowy film braci Wachowskich z 1999 roku, który dał początek słynnej trylogii. Dr hab. Piotr Durka będzie mówić o  świadomości i możliwości ludzkiego umysłu.

Dr hab. Piotr Durka - kierownik Zakładu Fizyki Biomedycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Popularyzator wiedzy na temat cyfrowego świata i Internetu. W swojej pracy naukowej zajmuje się m.in. interfejsami mózg-komputer (ang. brain-computer interface, BCI), które umożliwiają chorym kontakt z otoczeniem poprzez bezpośrednie sterowanie komputerem za pomocą mózgu.

 

 • 29 lipca godz. 21.00 - „Zakochany bez pamięci” (USA 2004), reż. M. Gondry, 108 min.


Rzecz o operacyjnym wymazywaniu z pamięci bolesnych wspomnień. Dr Aneta Brzezicka opowie o ludzkiej pamięci – jej właściwościach, ograniczeniach i możliwościach jej usprawniania.

Dr Aneta Brzezicka – związana z ICACS Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie (Interdisciplinary Center for Applied Cognitive Studies). Prowadzi badania z zakresu psychologii poznawczej oraz badania łączące analizę aktywności mózgu z wykonywaniem określonych zadań (EEG, fMRI).

 

 • 5 sierpnia godz. 21.00 - „Incepcja” (USA/Wielka Brytania 2010), reż. C. Nolan, 148 min.

Film ukazujący niezwykłą złodziejską sztukę polegającą na wykradaniu podczas snu bezcennych sekretów z ludzkiej podświadomości. Dr Michał Skalski, specjalista od zaburzeń snu powie o tym, co współczesna neuropsychologia wie na temat snu.

Dr n. med. Michał Skalski - psychiatra z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Katedrze i Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

 • 12 sierpnia godz. 21.00 - „Elektryzujący mózg” (Izrael 2010), reż. N. Harel, 60 min.

Dokument próbujący znaleźć odpowiedź na pytanie, czym jest nasza świadomość. O możliwościach i osiągnięciach współczesnej polskiej neurochirurgii będzie mówić prof. Mirosław Ząbek.
 
Prof. Mirosław Ząbek - kierownik Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Twórca jednego z pierwszych w świecie nowatorskich przeszczepów tkanki mózgu w leczeniu choroby Parkinsona. Jako jeden z nielicznych na świecie przeprowadził serię operacji mózgu w krążeniu pozaustrojowym i głębokiej hipotermii.

 • 19 sierpnia godz. 21.00 - „Kraina ciszy i ciemności” (Niemcy 1971), reż. W. Herzog, 85 min.

Historia kobiety, która w wieku 18 lat straciła wzrok i słuch. Dr Ewa Niestorowicz z Wydziału Artystycznego UMCS podzieli się swoimi doświadczeniami z pracy warsztatowej z osobami głuchoniewidomymi.

Dr Ewa Niestorowicz - adiunkt w Zakładzie Wiedzy Wizualnej Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest autorką wielu artykułów i recenzji oraz kilkunastu indywidualnych i zbiorowych wystaw malarstwa. Autorka książki „Świat w umyśle i rzeźbie osób głuchoniewidomych" łączącej zagadnienia z pogranicza pedagogiki specjalnej, psychologii, semiotyki, a także teorii sztuki.

 • 26 sierpnia godz. 21.00 - „Anioł przy moim stole” (N. Zelandia 1990) reż. J. Campion, 158 min.

Biograficzna opowieść o borykającej się z depresją pisarce. O objawach i leczeniu tej choroby opowie prof. Bartosz Łoza.

Prof. dr hab. n. med. Bartosz Łoza -  Kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) . Jest redaktorem naczelnym kwartalnika „Neuropsychiatria. Przegląd Kliniczny”, członkiem rad naukowych „Psychiatrii” i „Wiadomości psychiatrycznych”.

 

 • 9 września godz. 21.00 - „Motyl i skafander” (Francja 2007), reż. J. Schnabel, 112 min.

Historia redaktora francuskiego czasopisma Elle, który w wieku 43 lat zostaje sparaliżowany w wyniku udaru. Na temat interfejsów mózg-komputer mówić będzie prof. Piotr Francuz.

Prof. Piotr Francuz - kierownik Katedry Psychologii Eksperymentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Laboratorium Psychoneurofizjologicznego i Studia HD przy tej katedrze. Kierownik Ośrodka Psychologicznych Analiz Komunikowania Społecznego w Lublinie. Autor, redaktor i współredaktor 20 książek z zakresu psychologii poznawczej i neuronauki, metodologii psychologii  i komunikowania za pośrednictwem mediów audiowizualnych.

 

 • 16 września godz. 21.00 - „Lęk wysokości” (Polska 2011), reż. B. Konopka, 100 min.

Opowieść o młodym reporterze telewizyjnym, którego ojciec zaczyna nagle chorować psychicznie.
Gościem będzie reżyser filmu Bartek Konopka.

Bartek Konopka - jeden z najczęściej nagradzanych polskich reżyserów. Jego ostatni dokument „Królik po berlińsku” (2009) był nominowany do Oscara, objechał ponad 70 festiwali, był pokazywany w kilkudziesięciu telewizjach na świecie. „Lęk Wysokości” to pierwsza długometrażowa fabuła reżysera, nagrodzona na FPFF w Gdyni w 2011.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze