fbpx

Kontrapunkt 2013 – festiwal w Szczecinie

Kontrapunkt
fot. materiały prasowe

Najważniejsza impreza teatralna Pomorza Zachodniego odbywa się w tym roku po raz czterdziesty ósmy. W ciągu dziesięciu dni uczestnicy festiwalu zapoznają się z bogatą ofertą spektakli, wystaw i spotkań. Program Kontrapunktu jak zawsze nie ogranicza się wyłącznie do przedstawień konkursowych, lecz także umożliwia widzom odkrycie rozmaitych twarzy współczesnego teatru w szerszym kontekście.
Konkursowy program festiwalu otwiera oparty na powieści Doroty Masłowskiej spektakl „Paw królowej” Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie w reżyserii Pawła Świątka. Jest to jedna z pierwszych realizacji scenicznych młodego reżysera, która przyniosła mu uznanie widzów i krytyków.

Ponadto wśród spektakli konkursowych znajdą się: „Amatorki” i „Kobieta z przeszłości” Eweliny Marciniak, „Nancy. Wywiad” Claude’a Bardouila z Nowego Teatru, którego dyrektorem artystycznym jest Krzysztof Warlikowski, „Cheval” autorstwa dwóch artystów z francuskiej grupy l’Amicale de production, „The Table” przygotowany przez członków brytyjskiej grupy lalkarskiej Blind Summit Theatre, „Kaligula” w reżyserii Anny Augustynowicz i „Mała narracja”, wykład-performance Wojtka Ziemilskiego.

Zgodnie z tradycją – w czwartek, 18 kwietnia – widzowie Kontrapunktu wybiorą się do Niemiec na Dzień Berliński. Po raz pierwszy nurt polsko-niemiecki został wyodrębniony jako projekt „Pomosty teatru – pomosty kultury. O wzajemnym oddziaływaniu teatru polskiego i niemieckiego” współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. W ramach tego projektu dwa uznane niemieckie teatry zaprezentują najnowsze spektakle na swoich scenach. W Schaubühne am Lehniner Platz zobaczymy spektakl „Notizen aus der Küche” w reżyserii Egilla Heiðara Antona Pálssona, w Deutsches Theater Berlin – „Sklaven. Einakter von Georges Courteline aus der Hölle der bürgerlichen Freiheit” w reżyserii Andreasa Kriegenburga. Tym wydarzeniom będzie towarzyszyć również wchodzący w skład projektu „Pomosty teatru…” panel dyskusyjny poświęcony tematowi Portret aktora.

Propozycje konkursowe oceni jury w składzie: Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Maryla Zielińska, Per Ananiassen, Thomas Irmer i Michał Walczak.

Ponadto widzowie obejrzą kilka spektakli pozakonkursowych, w tym polską prapremierę sztuki „Greta Garbo przyjechała” w reżyserii Anny Augustynowicz – koprodukcję Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT i Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Kontrapunkt zamknie „Danuta W”., najbardziej wyczekiwany spektakl ubiegłego roku. Widzowie szczecińscy będą mieli niepowtarzalną szansę zobaczyć Krystynę Jandę w jej najnowszej i głośnej roli.

Najmłodsi widzowie od 12 do 14 kwietnia wezmą udział w trzeciej edycji Małego Kontrapunktu, festiwalu prezentującego grupy teatralne, które tworzą sztukę dla dzieci. Tym razem wystąpią artyści z teatrów szczecińskich, regionalnych oraz studenci warszawskiej Akademii Teatralnej Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Ponadto najmłodsi widzowie zostaną zaproszeni na warsztaty.

Tradycyjnie odbędzie się też wiele imprez towarzyszących. Wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć wystawy, posłuchać interesującej dyskusji związanej z premierą sztuki „Greta Garbo przyjechała” oraz wziąć udział w Nocy Performerów i Szczecińskiej Północy Teatrów. Bilety na Północ Teatrów i Mały Kontrapunkt utrzymują się w wyjątkowo niskiej cenie.

Po raz pierwszy w Szczecinie przeżyjemy wieczór komedii stand-up, pokaz burleski i kabaretu, które zaprezentuje Klub Komediowy Chłodna – jedno z najgłośniejszych warszawskich miejsc kulturalnych ostatniego roku.

Wszystkich, także tych, którzy niezbyt często korzystają z oferty kulturalnej, serdecznie zachęcamy do obejrzenia spektakularnego widowiska plenerowego „Les Tambours de la Muerte (Bębny Śmierci)”, przygotowanego z rozmachem przez francuską grupę artystyczną.