fbpx

Alicja Szemplińska – kim jest reprezentantka Polski w konkursie Eurowizji 2020?

Alicja Szemplińska – kim jest reprezentantka Polski w konkursie Eurowizji 2020?
Alicja Szemplińska będzie reprezentować Polskę w tegorocznym konkursie Eurowizji w Rotterdamie. Artystka zaśpiewa piosenkę "Empires". (Fot. BEW PHOTO)

Wiemy już kto będzie reprezentować nasz kraj podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Finał polskich preselekcji zwyciężyła Alicja Szemplińska, która zachwyciła widzów i jurorów swoim autorskim utworem zatytułowanym „Empires”.

W niedzielę 23 lutego poznaliśmy reprezentanta Polski w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. W tym roku na eurowizyjnej scenie w biało-czerwonych barwach wystąpi siedemnastoletnia Alicja Szemplińska, która wykona swój autorski utwór „Empires”. Młodą wokalistkę mogliśmy usłyszeć wcześniej w takich programach jak „Hit! Hit! Hurra!” oraz „The Voice of Poland”.

View this post on Instagram

Nie ma słów które mogły by opisać to co teraz czuję. Dziękuję, za każdy oddany głos i zaufanie. Czuje się zaszczycona, że będę mogła reprezentować nasz kraj na @eurovision , przede mną dużo pracy, zrobię wszystko co w mojej mocy żeby was nie zawieść! Ogromne gratulacje dla niesamowitych @kasia_deren , @who.is.albert.cerny – jesteście wspaniali!!! Mocno trzymam za was kciuki i wiem, że nie raz spotkamy się na muzycznej drodze! ❤️ Dziękuję @patrykkumor @minuunim @laurellmusic za całe serce włożone w produkcje tej piosenki, to dla mnie zaszczyt, bez was by się nie udało. @marcin.wortmann bez Ciebie i naszej pracy również by się nie udało mistrzu! Całej produkcji, rodzinie i przyjaciołom. Kocham was! Stay tuned, open up Love, xx

A post shared by ALICJA (@aliciaszemplinska) on

Alicja Szemplińska urodziła się 29 kwietnia 2002 roku w Ciechanowie. Na co dzień uczy się w liceum ogólnokształcącym, a w wolnym czasie oddaje się swojej największej pasji, jaką jest śpiew.

Z muzyką związana jest od najmłodszych lat. Będąc dzieckiem uczestniczyła w zajęciach wokalnych w lokalnym domu kultury, a także śpiewała w chórze kościelnym. Brała również udział w wielu konkursach, festiwalach i przeglądach piosenki. Na profesjonalne lekcje śpiewu zapisała się mając 12 lat. Najlepiej czuje się w popowych balladach, a jej największą inspiracją jest brytyjska wokalistka soulowa, Jorja Smith. Mimo młodego wieku Alicja może pochwalić się już kilkoma sporymi sukcesami.

W 2016 roku czternastoletnia Alicja wzięła udział w muzycznym show dla dzieci i młodzieży, „Hit! Hit! Hurra!”, gdzie w jury zasiadała m.in. Edyta Górniak. Dzięki programowi młoda artystka mogła wystąpić na jednej scenie m.in. z Marylą Rodowicz, z którą w jednym z odcinków zaśpiewała wielki przebój „Niech żyje bal”. W finale wykonała natomiast utwór Beyoncé, „Listen”, który zapewnił jej wygraną. Po programie wzięła udział w zajęciach śpiewu u Setha Riggsa, trenera wokalnego takich gwiazd jak Prince, czy Michael Jackson. Finałowego wykonania możecie posłuchać poniżej.

W ubiegłym roku Alicja wzięła udział również w dziesiątej edycji programu „The Voice of Poland”. Podczas przesłuchań w ciemno zaśpiewała utwór z repertuaru Alessi Cary, „Scars To Your Beautiful”, dzięki czemu odwróciła wszystkie cztery fotele jurorskie i zakwalifikowała się do następnego etapu talent show. Opiekunami jej muzycznej drogi w programie zostali członkowie grupy Afromental, Tomasz „Tomson” Lach i Aleksander Milwiw-Baron, którzy pomogli jej dotrzeć do finału. W ostatnim odcinku programu Alicja zaprezentowała debiutancki singiel „Prawie My” i ostatecznie zajęła 1. miejsce zyskując tym samym tytuł „najlepszego głosu w Polsce”.

W nagrodę wokalistka otrzymała czek na 50 tysięcy złotych i podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Universal Music Polska, a opublikowany w dniu finału teledysk do piosenki „Prawie My” w ciągu 10 dni od premiery przekroczył próg miliona wyświetleń w serwisie YouTube.

W lutym 2020 roku Alicja Szemplińska wzięła udział w programie „Szansa na sukces. Eurowizja 2020” wyłaniającym reprezentanta Polski w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. W pierwszym etapie wokalistka wykonała eurowizyjny przebój Edyty Górniak, „To nie ja!”. Dzięki niemu zakwalifikowała się do finału, który odbył się 23 lutego. W finałowym odcinku zaprezentowała dwie piosenki – „Euphorię” szwedzkiej wokalistki Loreen i autorski utwór „Empires”.

Werdykt jurorów i wyniki głosowania widzów pokryły się ze sobą. W obu przypadkach najwięcej punktów otrzymała Alicja Szemplińska i to właśnie ona będzie reprezentować nasz kraj podczas Eurowizji 2020.

Swoim talentem i wrażliwością Alicja pokonała znaną z drugiej edycji programu „The Voice of Poland” Kasię Dereń i Alberta Černego, lidera zespołu Lake Malawi, który reprezentował Czechy w konkursie Eurowizji w 2019 roku. Decyzja jurorów wywołała jednak spore kontrowersje i spotkała się z wieloma nieprzychylnymi komentarzami.

Kasia Dereń w utworze „Count On Me”:

Albert Černý z zespołu Lake Malawi w utworze „Lucy”:

Alicja Szemplińska jest drugą najmłodszą reprezentantką Polski w konkursie, zaraz po Sashy Strunin, która w 2007 roku wystąpiła na Eurowizji wraz z zespołem The Jet Set. Sasha miała wtedy siedemnaście lat.

Ubiegłoroczną edycję konkursu odbywającą się w Izraelu zwyciężył Duncan Laurence z piosenką „Arcade”. Polskę reprezentował natomiast folkowy zespół Tulia z piosenką „Fire Of Love”. Grupa wystąpiła w drugim półfinale i zajęła 11. miejsce, nie zdobywając awansu do finału.

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Rotterdamie dniach: 12 maja (I półfinał), 14 maja (II półfinał) i 16 maja (finał) 2020 roku. Polska reprezentantka, Alicja Szemplińska wystąpi w 14 maja w drugim półfinale, a o jej kwalifikacji do finału zadecydują głosy jurorów oraz widzów.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze