fbpx

„Hollywood Marilyn Monroe” według Miltona Greena – wystawa w Starej Galerii ZPAF

Please select a featured image for your post

 

Pierwszy raz w Polsce można obejrzeć niewielki fragment kolekcji i archiwum zdjęć Miltona Greena, amerykańskiego fotografa pracującego dla takich magazynów jak Harper’s Bazaar, LIFE, Look, Town & Country oraz Vogue. Od 6 sierpnia w Starej Galerii ZPAF.

Milton Green, fotograf gwiazd filmowych oraz modelek dla pism modowych, doskonale wpisuje w przełom szalonych lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych Ameryki i to dzięki niemu możemy poznać cienie i blaski słynnej fabryki snów w Los Angeles – Hollywood.

Bohaterami zdjęć Miltona Green’a są wielcy i uznani jak między innymi: Frank Sinatra, Audrey Hepburn, Lisa Minelli, Marlene Dietrich, Paul Newman, Alfred Hitchcock, Marlon Brando i oczywiście Marilyn Monroe.

Przyjaźń i współpraca Miltona Greena z Marilyn Monroe trwała zaledwie kilka lat – od pierwszego spotkania w 1953 roku, kiedy Marilyn osiągnęła już status gwiazdy do 1957 roku, wkrótce po tym gdy Marilyn Monroe wyszła po raz kolejny za mąż – tym razem za Arthura Millera. Nieoficjalnie poznali się kilka lat wcześniej w trakcie jednej z sesji. Tajemnicą poliszynela jest ich romans, faktem zaś – ogromna pomoc i przyjaźń jaką Milton Green zaoferował i otoczył Marilyn.

Burzliwe życie aktorki pełne romansów i jej tajemnicza i tragiczna śmierć z wielką polityką w tle zdaje się potwierdzać plotki i domysły. Nie to jednak jest ważne, bowiem Greene’owi jako jednemu z nielicznych fotografów udało się przedrzeć przez maski póz i gestów Marilyn i pokazać jej prawdziwe wnętrze – szalenie samotnej, wrażliwej i smutnej kobiety.

Stara Galeria ZPAF
Wernisaż wystawy Miltona Greena – 6 sierpnia, godzina 18.00
wystawa czynna od 7 sierpnia do 7 września 2012 r.
poniedziałek-piątek 12.00 – 18.00
sobota-niedziela 14.00-18.00

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze