fbpx

Festiwal „Warszawa w budowie”, a sztuka w gruzach

Czwarta edycja organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej festiwalu Warszawa w Budowie „Miasto na sprzedaż” poświęcona jest reklamie w przestrzeni miejskiej.
Miała się rozpocząć jutro w dawnym domu meblowym „Emilia”. Czy do tego dojdzie do końca nie wiadomo, ponieważ właściciel budynku firma Meble Emilia Sp. z.o.o. wypowiedziała umowę najmu tuż przed wernisażem.

„Przedstawionym powodem takiej decyzji jest naruszenie paragrafu 10 ust. 4 umowy, czyli niedostarczenie Spółce przez Muzeum oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 par. 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego w terminie 14 dniu od dnia wydania przedmiotu najmu przez Spółkę.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej/więcej w galerii

Muzeum analizuje stan prawny, jednak uważa w chwili obecnej, że rozwiązanie umowy z podanego powodu jest bezpodstawne. Mimo zaistniałej sytuacji, Muzeum podejmie z właścicielem rozmowy mające na celu przywrócenie poprawnej współpracy pomiędzy stronami” – napisała Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w swoim oświadczeniu.

Po kłopotach wokół projektu Christiana Kereza, które skończyły się rozwiązaniem z umowy z Austriakiem przez ekipę Hanny Gronkiewicz-Waltz, wydawało się, że muzeum znalazło choć tymczasową, bo czteroletnią, ale jednak oazę. Tymczasem tuż przed jej inauguracją i wernisażem Warszawy w Budowie, działania MSN mogą legnąć w gruzach. Właściciele planują w tym miejscu nową inwestycję, choć na przeszkodzie stanęła im decyzja ratusza, dzięki której pawilon został wpisany do ewidencji zabytków.

Ekspozycję w Emilce zaprojektowali architekci z pracowni WWAA, twórcy nagradzanego pawilonu polskiego na EXPO 2010 w Szanghaju. Kurator czwartej edycji pt. „Miasto na sprzedaż” Tomasz Fudala przewertował 800 pudeł projektów reklam, przygotował bogaty, trwający do 9 grudnia program spotkań i warsztatów. Twórcy wystawy chcą nam przypomnieć historię reklam na ulicach Warszawy od XIX wieku do dziś, poruszają też problem związany z estetyką współczesnej reklamy, która zaśmieca miasto. Zastanawiają się jak wrócić do czasu takich mistrzów grafik,i jak Tadeusz Gronowski, twórca logo Polskich Linii Lotniczych LOT, gdy reklama była ozdobą.

Kiedy wspominam PRL, powraca obraz lodówki pełnej szarych papierów i wypełnione kolorowymi pudełkami chłodziarki z katalogów przywiezionych z RFN. Barwne witryny zachodnich miast kusiły swoim przepychem. Na myśl mi wtedy nie przyszło, że będziemy mieli kiedyś tego przepychu dosyć, a reklama stanie się zmorą polskich miast i wsi. Projekt MSN ma nam pokazać, jak to zmienić. Specjaliści postulują zmiany w prawie, widzą szansę w rozwoju techniki i wzroście znaczenia mediów w społecznościowch, oddolnych inicjatyw, które walczyć będą z reklamową samowolą, szczególnie ze szpetnym outdoorem.

Organizatorzy zaprosili do współpracy artystów, architektów, specjalistów od reklamy. Już w niedzielę ma odbyć się wykład znanej ilustratorki, mieszkającej w Nowym Yorku Japonki Yuko Shimizu, która opowie o jej doświadczeniach związanych z reklamą zewnętrzną. Zaplanowali również sesję „Chaos przestrzenny i miasto XXI wieku”, spotkanie z duetem KwieKulik w ramach Pracowni Sztuk Plastycznych, projekt Marcina Różyca „Krzyk mody”, oparty na współpracy artystów z projektantami, słynnymi sklepami oraz butikami. Bogaty program na jesienne dni można znaleźć na stronie www.warszawawbudowie.pl.

Otwarciu nowej siedziby muzeum towarzyszyć ma iluminacja pawilonu i koncert francuskiego artysty Koudlama, kompozytora muzyki do filmu „Desniansky Raion” Cypriena Gaillarda. Czy do Emilki wpadnie światło, okaże się wkrótce.

Inauguracja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE

12 października (piątek), 2012
godz. 19.00
oficjalna inauguracja festiwalu i wernisaż wystawy „Miasto na sprzedaż”
miejsce: Emilia, ul. Emilii Plater 51

godz. 21.00
koncert Koudlam (FR/LIVE ACT) oraz set DJ’ski Steez (Rap History Warsaw)
miejsce: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3

[iframe src=”http://www.youtube.com/embed/nFWgiZxnz7o” frameborder=”0″ allowfullscreen” width=”100%”
height=”315″]

?>