fbpx

Timothée Chalamet w pierwszym zwiastunie nowej „Diuny”

Timothée Chalamet w pierwszym zwiastunie nowej "Diuny"
W nowej adaptacji "Diuny" Timothée Chalamet wcieli się w rolę Paula, potomka rodu Atrydów. (Fot. materiały prasowe Warner Bros)

Do sieci trafił właśnie długo wyczekiwany zwiastun „Diuny”, nowej adaptacji kultowej powieści science-fiction Franka Herberta. W obsadzie znaleźli się m.in. Timothée Chalamet, Zendaya, Oscar Isaac i Stellan Skarsgård. Premierę filmu zaplanowano na 18 grudnia.

Futurystyczna powieść Franka Herberta „Diuna” (org. „Dune”) to jedna z najpopularniejszych pozycji literackich z kategorii science-fiction. Już wkrótce na ekrany kin trafi kolejna jej adaptacja, tym razem w reżyserii Denisa Villeneuva. W sieci możemy już obejrzeć pierwszy zwiastun produkcji.

Film Villeneuva to druga w historii adaptacja kultowej „Diuny”. Wcześniej z przeniesieniem powieści Herberta na duży ekran zmierzył się sam David Lynch. W jego filmie z 1984 roku główną rolą zagrał znany z roli agenta Coopera w „Miasteczku Twin Peaks” Kyle McLachlan. Wersja Lyncha nie należała jednak do udanych. Po latach prace nad tytułem zapowiadał również Ridley Scott, ale produkcję zawieszono.

Fabuła

„Diuna” opowiada bogatą historię waśni między dwoma arystokratycznymi rodami – Atrydów i Harkonnenów, które walczą o władzę nad planetą Arrakis i jej cennymi zasobami. Tytułowa Diuna to natomiast centralne miejsce w wykreowanym przez Herberta uniwersum. Każda z rodzin chce przejąć kontrolę nad złożami melanżu, czyli substancji niezbędnej do produkcji narkotyku przedłużającego życie i umożliwiającego jasnowidzenie. Gdy panujący ród Atrydów zostaje pokonany przez Harkonnenów, cywilizację przed zagładą może ocalić jedynie syn dawnych władców – Paul, syn księcia Leto. Po zamachu stanu zostaje on zmuszony do ucieczki. Na wygnaniu natrafia na lud koczowniczych wojowników, z którymi rusza naprzeciw odpowiedzialnym za przewrót Harkonnenom.

Twórcy

Nowa „Diuna” to dzieło kanadyjskiego reżysera Denisa Villeneuva. Twórca znany z takich produkcji jak „Sicario”, „Nowy Początek” i „Blade Runner 2049” był również zaangażowany w prace nad scenariuszem razem z Erikiem Rothem („Forrest Gump”, „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” i „Narodziny gwiazdy”) oraz Jonem Spaihtsem („Doktor Strange”, „Prometeusz”). Według krytyków filmowych „Diuna” może okazać się najambitniejszym projektem Villeneuva.

Obsada

Do udziału w filmie zaproszono gwiazdorską obsadę. Oprócz wybitnego Timothéego Chalameta wcielającego się w Paula Artydę, na ekranie pojawi się również Stellan Skarsgård (baron Harkonenn), Rebecca Ferguson (Lady Jessica), Oscar Isaac (książę Leto), Javier Bardem (Stilgar) oraz Zendaya (Chani). W pozostałych rolach wystąpią Josh Brolim, Jason Momoa oraz Charlotte Rampling.

Premiera nowej „Diuny” zaplanowana jest na 18 grudnia 2020 roku.

Timothée Chalamet w pierwszym zwiastunie nowej "Diuny"
Fot. materiały prasowe Warner Bros
Timothée Chalamet w pierwszym zwiastunie nowej "Diuny"
Fot. materiały prasowe Warner Bros
Timothée Chalamet w pierwszym zwiastunie nowej "Diuny"
Fot. materiały prasowe Warner Bros

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze