fbpx

Top 6 książek na listopadowe wieczory

Top 6 książek na listopadowe wieczory
fot. iStock

Na każdym kroku czytamy: jesienne wieczory dobrze spędzić w domu z ciekawą lekturą. Skoro tak, warto z morza ciekawych powieści, opowiadań i reportaży wybrać te najciekawsze, które na pewno was zainspirują. Oto top książek, które idealnie sprawdzą się w listopadowe, zimne wieczory.

1. „Mężczyźni objaśniają mi świat”, Rebecca Solnit, wydawnictwo Karakter – jak ma czuć się kobieta, która podczas rozmowy słyszy: „Ja pani to wytłumaczę”, „Ewidentnie pani tego nie rozumie”, jeśli mówiący to facet odnosi się do… napisanego przez nią samą eseju? Rebecca Solnit spotkała się w swoim życiu z taką sytuacją nie jeden raz i podkreśla, że z takim traktowaniem przychodzi mierzyć się kobietom na całym świecie. W domu, w pracy, na biznesowych czy towarzyskich spotkaniach często przekonywane są, że wiedzą mniej, umieją gorzej i w ogóle to na niczym się nie znają. Znakomity esej o tym, jak z pozoru niewinne, lekceważące zachowania przeradzają się w przemoc wobec kobiet.

Rebecca Solnit, Mężczyźni objaśniają mi świat, wydawnictwo Karakter

2. „Sylvia Plath Dzienniki 1930-1962”, wyd. Marginesy – tragicznie zmarła poetka, pisarka i eseistka, która podczas tak krótkiego życia zdążyła wpisać się na stałe do kanonu czołowych pisarzy lat 50. i 60. XX w. Sylvia Plath pisała dzienniki do ostatnich dni życia – były to zapiski jej intymnych przeżyć, ale także pisarskie wprawki, próby i eksperymenty. W „Dziennikach 1950-1962” odsłania się autoportret artystki, który pozwala lepiej zrozumieć jej twórczość i problemy, z którymi borykała się za życia.

Sylvia Plath. Dzienniki 1930-1962, wyd. Marginesy

3. Clarice Lispector, „Opowiadania wszystkie”, wydawnictwo WAB – zbiór opowiadań cenionej, brazylijskiej pisarki żydowskiego pochodzenia, który obejmuje cały okres jej twórczości i pracy. Ciekawie napisana, pełna humoru i autoironii historia nie tylko o niej samej, ale także o kobietach, które pomimo wielu zmian, jakie zachodzą w społeczeństwie, współczesnych modelach rodziny, są dalej osamotnione i pełne wątpliwości. Warto dla samej postaci – autorki legendarnej i bezkompromisowej.

Clarice Lispector, Opowiadania wszystkie, wydawnictwo WAB

4. Jess French, James Gilleard, „Ratujmy zwierzęta”, wydawnictwo Wilga – coś dla wszystkim miłośników zwierząt. Przepięknie wydany, ozdobiony oryginalnymi ilustracjami przewodnik po zwierzętach, które… niebawem wyginą. „W wyniku działań człowieka zwierzęta giną w zastraszającym tempie. Zanieczyszczenia, zmiany klimatyczne, kłusownictwo, wylesianie, choroby i przyrost naturalny dokonują spustoszenia w świecie natury. Obecnie zagrożonych jest ponad 10 tysięcy gatunków, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi na zawsze” – pisze autorka i pokazuje w swojej książce najwspanialsze zagrożone stworzenia oraz sposoby działań, które mogą pomóc zatrzymać ten proces. Dla miłośników zwierząt w każdym wieku, aby pokazać, że uratowanie gatunków nie do zastąpienia, wymaga pomocy i zaangażowania nas wszystkich.

Jess French, James Gilleard, Ratujmy zwierzęta, wydawnictwo Wilga

5. Angelika Kuźniak, „Boznańska. Non finito”, Wydawnictwo Literackie – polska malarka postimpresjonistyczna, która dla sztuki była w stanie poświęcić wszystko. Wnikliwa, przejmująca książka autorstwa znanej biografki Angeliki Kuźniak ukazuje Boznańską w jej własnej pracowni: pracowitą, skupioną, świadomą swojego talentu. W tle najważniejsze wydarzenia epoki: I wojna światowa, kryzys gospodarczy, początki II wojny światowej… W sam raz dla tych, którzy obrazy Boznańskiej uwielbiają i dla których pozostaje nieodkrytą artystką.

Angelika Kuźniak, Boznańska. Non finito, Wydawnictwo Literackie

6. Ewa Klepacka-Gryz, „Metamorfoza, czyli terapia jednego spotkania. Czuję, myślę, zmieniam”, wydawnictwo Zwierciadło – czy można zmienić swoje życie dzięki jednemu spotkaniu? Terapia jednego spotkania to autorski pomysł psycholożki i terapeutki Ewy Klepackiej-Gryz, która podczas jednej sesji stara się odkryć sedno problemu i znaleźć rozwiązanie dla problemów, z którymi przychodzą pacjenci. Autorka na przykładach z życia bohaterów, w kilku krokach przedstawia proces myślenia i uświadamia pacjentowi problem. A są to problemy, które towarzyszą wielu z nas: pracoholizm, samotność, prokrastynacja…

Ewa Klepacka-Gryz, Metamorfoza czyli terapia jednego spotkania. Czuję, myślę, zmieniam, Wydawnictwo Zwierciadło

Metamorfoza, czyli terapia jednego spotkania