fbpx

Wspominamy największe przeboje Krzysztofa Krawczyka

Historie największych przebojów Krzysztofa Krawczyka
Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia 2021 roku w wieku 74 lat. (Fot. Darek Iwanski/Forum)

Wczoraj pożegnaliśmy Krzysztofa Krawczyka, jedną z najbarwniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. O śmierci artysty poinformował jego menadżer i wieloletni przyjaciel, Andrzej Kosmala.

Był królem życia i muzyki. Charyzmatyczny i radosny, ale po przejściach. Popularność zdobył już w latach 60. występując z zespołem Trubadurzy. Później rozpoczął karierę solową, a jego przeboje śpiewała cała Polska. Mówiono o nim „polski Elvis Presley”. Często porównywano go także do innych zagranicznych ikon muzyki – m.in. Toma Jonesa, Demisa Roussosa i Johnny’ego Casha. Zmarł w wieku 74 lat pozostawiając po sobie dziesiątki znakomitych przebojów. I choć dziś nie ma go już wśród nas, jego twórczość bez wątpienia pozostanie z nami na lata.

Aby uczcić pamięć Krzysztofa Krawczyka, posłuchajmy dziś wspólnie jego niezapomnianych utworów:

„Byle było tak”

Po rozstaniu z zespołem Trubadurzy w 1973 roku Krzysztof Krawczyk rozpoczął karierę solową. Wtedy nawiązał współpracę z kompozytorem Wojciechem Trzcińskim, który postanowił napisać dla niego „przebój, który przekona sceptyków”. Tak powstał utwór „Byle było tak”. – Postanowiłem zrobić z Krzyśka polskiego Toma Jonesa. I z premedytacją, z pełnym wyrachowaniem, napisałem mu piosenkę „pod Jonesa” – skomentował po latach Trzciński.

„Parostatek”

W połowie lat 70. Krzysztof Krawczyk jako Samotny Trubadur i Tadeusz Drozda jako pojedynczy członek Kabaretu Elita ruszyli w trasę po Polsce. – Któregoś dnia przyszedł do mojego pokoju, zaczął przeglądać moje archiwum, aż dotarł do „Parostatku” i w jednej chwili powiada: Kurde, ale piosenka! Na poczekaniu wymyślił motyw przewodni, chwycił kartkę i tyle go widziałem – wspomina Drozda.

„To, co dał nam świat”

Choć utwór „To, co dał nam świat” powstał w roku 1979, tak naprawdę odkryto go dopiero rok później, a jego przejmujące słowa skojarzono z przedwczesnym odejściem Anny Jantar. Później, gdy Krzysztof Krawczyk wykonywał tę piosenkę na koncertach, publiczność zawsze wracała myślami do legendarnej wokalistki.

„Ostatni raz zatańczysz ze mną”

W 1986 roku piosenka „Ostatni raz zatańczysz ze mną” szturmowała pierwsze miejsca telewizyjnych plebiscytów muzycznych – mowa tu m.in. o Radiowej piosence tygodnia, Interstudiu 86 i Telewizyjnej liście przebojów TVP. W tym samym roku wspomniany utwór zdobył również drugie miejsce w konkursie Polskiego Radia na „Przebój roku”.

„Jak minął dzień”

„Jak minął dzień” to pierwszy singel pochodzący z wydanego w 1977 roku albumu o tym samym tytule. Utwór okazał się hitem sopockiego festiwalu, a później zdobył również nagrodę za aranżację podczas 16. KFPP w Opolu.

„Mój przyjacielu”

Jest rok 2000. Krzysztof Krawczyk spotyka urodzonego w Sarajewie kompozytora Gorana Bregovica. Kilka miesięcy później powstaje przebojowy album „Daj mi drugie życie”, będący wynikiem ich wspólnej pracy. Krążek promuje utwór „Mój przyjacielu”, który szturmem podbija listy przebojów w całym kraju.

„Bo jesteś Ty”

W 2002 roku ukazał się platynowy album Krzysztofa Krawczyka „…Bo marzę i śnię”, który sprzedał się w ponad 100 tys. egzemplarzy. Wyprodukowany przez Andrzeja Smolika krążek zawiera m.in. klimatyczny przebój „Bo jesteś ty”.

„Chciałem być”

Z albumu „…Bo marzę i śnię” pochodzi również kultowy utwór „Chciałem być”, do którego tekst napisał Maciej Maleńczuk. W 2015 roku piosenka otrzymała nowe życie za sprawą remixu autorstwa producenta Pawła Kasperskiego znanego jako unitrΔ_Δudio. Dzięki nowej, bardziej nowoczesnej wersji utworu, twórczość Krzysztofa Krawczyka trafiła również do młodszej publiczności.

„Przytul mnie życie”

– Kiedy dostałem telefon, to nie zastanawiałem się ani moment, czy podjąć taką próbę napisania dla Krzyśka – mówił w filmie dokumentalnym o Krzysztofie Krawczyku Andrzej Piaseczny, autor tekstu do utworu „Przytul mnie życie”. Artyści nagrali go na potrzeby albumu „To, co w życiu ważne”. Dodajmy do tego gitarę Jana Borysewicza i mamy jeden z najważniejszych przebojów 2004 roku.

„Trudno tak (razem być nam ze sobą)”

Jednym z najważniejszych duetów w karierze Krzysztofa Krawczyka był zmysłowy utwór „Trudno tak” z młodszą o 20 lat Edytą Bartosiewicz. Piosenka z płyty „To, co w życiu ważne” praktycznie nie schodziła z pierwszych miejsc radiowych list przebojów, a także była hitem programu muzycznego TVP2 „30 ton”.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze