1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Czy tradycyjny podział ról jest jeszcze aktualny?

Czy tradycyjny podział ról jest jeszcze aktualny?

123rf.com
Do niedawna niektóre zawody, podobnie jak pasje czy programy telewizyjne, wydawały się zarezerwowane tylko dla jednej płci. To już przeszłość. Większość uczestników w najnowszej edycji MasterChef to faceci. Wygrywają też oni inne programy, powszechnie uważane za „kobiece”.

Do niedawna niektóre zawody, podobnie jak pasje czy programy telewizyjne, wydawały się zarezerwowane tylko dla jednej płci. To już przeszłość. Większość uczestników w najnowszej edycji MasterChef to faceci. Wygrywają też oni inne programy, powszechnie uważane za „kobiece”.

Telewizyjne programy rozrywkowe typu Master Chef, Top Model czy Project Runway podbiły serca Polaków i od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Z pozoru wydawałoby się, że są to formaty skierowane do kobiet, bo przecież gotowanie i moda to raczej domeny płci pięknej. Ale chyba nie do końca! Coraz więcej chłopaków pasjonuje się rzeczami, które jeszcze do niedawna były uważane za typowo kobiece. Co więcej, nie wstydzą się do tego przyznać i pokazać, co potrafią, przed milionami widzów.

W programie Maste Chef już od wielu edycji faceci (jest ich aż 8 w finałowej 14) walczą o to, aby ich potrawy podbiły serca (i żołądki). Chociaż czasami bywa ciężko, a krzyk Magdy Gessler budzi strach nawet w widzu, to mężczyźni i tak walczą o swoje marzenia, a krytyki restauratorki traktują bardziej jak lekcję niż ujmę na honorze. Do tej pory wygrywały same kobiety, czy w tym sezonie się to zmieni? „Po raz pierwszy będzie więcej mężczyzn niż kobiet. Czy to znaczy, że finał wygra mężczyzna? Tego jeszcze nie wiem, ale na pewno rywalizacja będzie bardzo zacięta”, mówiła czarująca daniami i uśmiechem Anna Starmach.

Co ze światem mody? Zainteresowanie chłopaków modelingiem było tak duże, że od dwóch edycji mogą oni, obok dziewczyn, próbować swoich sił w programie Top Model (w finałowej 13. jest 5 mężczyzn). Chłopcy w modelingu radzą sobie coraz lepiej, ale w projektowaniu osiągają największe sukcesy – mimo że byli w mniejszości, to właśnie oni dzięki szczegółowym wskazówkom Anji Rubik i Joanny Przetakiewicz tworzyli kreacje, które zachwycały zarówno jury, jak i widzów.

Podziały ról w społeczeństwie powoli się zacierają i bardzo dobrze! W dzisiejszych czasach kobieta na kierowniczym stanowisku lub facet projektujący damską modę już nie dziwią. „ W nowoczesnym świecie liczy się nie płeć, a marzenia, talent i umiejętności” mówi Clara Bizien z Francji, która odpowiada za założenie w Polsce portalu ZaadptujFaceta.pl, również odwracającego do góry nogami tradycyjny podział ról. Różnorodność jest tym, co sprawia, że życie jest ciekawsze, a ludzie bardziej wyjątkowi.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze