1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Na czym polega styl fusion we wnętrzach?

Na czym polega styl fusion we wnętrzach?

Zobacz galerię 5 Zdjęć
Trend na fusion jest obecny nie tylko w kuchni czy na wybiegach modowych, ale także we wnętrzach. W tej estetyce łączy się stare z nowym. Jak stworzyć wnętrze w stylu fusion?

Styl fusion pojawił się pod koniec XX wieku jako wyraz sprzeciwu wobec wszechobecnego minimalizmu we wnętrzach. Trend wylansował Philippe Starck, który stworzył słynne krzesło Luis Ghost o kształcie ludwika z... tworzywa sztucznego. Takie połączenie dawnych elementów z nowoczesną formą stanowi kwintesencję konwencji.

Przeciwieństwa się przyciągają Zasada: „mieszaj stare z nowym” może być interpretowana na wiele sposobów. Styl nowoczesny obejmuje zarówno skandynawski minimalizm, jak i chłodną industrialną estetykę. Z kolei motywy z dawnych epok da się wpisać w koncepcje aranżacyjne znane z francuskich, angielskich, klasycznych a nawet rustykalnych i marynistycznych wnętrz.

Jak stworzyć wnętrze w stylu fusion? Na początek wybierz elementy wyposażenia, które ci się podobają, i podziel je na kategorie: „nowoczesność” oraz „dawne aranżacje”. Do minimalistycznej białej kanapy i jasnego tła na ścianach i zasłonach dobierz charakterystyczne dodatki w starodawnej estetyce. Zdecyduj się na postarzany zegar w stylu marynistycznym, industrialny stolik i impresjonistyczny dywan nawiązujący barwami do kultury Dalekiego Wschodu.

Zachowaj umiar Projektanci wnętrz podkreślają, że styl fusion powinien być wprowadzany w dość zachowawczy

sposób. Brzmi jak sprzeczność? Nie do końca. Fuston nie jest tylko odmianą eklektyzmu, ważny jest minimalizm, przełamany interesującymi elementami vintage. Przewaga prostoty sprawi również, że elementy retro będą bardziej rzucać się w oczy. Aby uzyskać taki efekt na przykład w swojej sypialni, wykorzystaj surowe, industrialne wykończenie ścian i podłóg, modernistyczną pościel nawiązującą do rozwiązań technologicznych. Dekoracją niech będą rustykalne szafki, stary aparat fotograficzny i wysłużony, stylowy rower.

Baw się wzorami i materiałami Pamiętaj, że kontrast pożądany w estetyce fusion nie zależy tylko od zestawiania surowych form z zaokrąglonymi kształtami czy ascetycznych kolorów z feerią barw. Ważne jest również zwrócenie uwagi na materiały. Chcesz urządzić salon w stylu fusion? Wykorzystaj nowoczesne materiały, takie jak cegła, stal czy zimne szkło, i połącz je z przytulnymi dodatkami nawiązującymi do poprzednich epok.

Możesz użyć na przykład poduszki w konwencji retro, która będzie odznaczać się na tle modernistycznego stołu ze szkła i srebrnej stali, albo połączyć styl industrialny z tradycyjną angielską kratą. Zaaranżuj salon w taki sposób, by ściany były wykończone surową, jasną cegłą - ożywa je fragmentem pomalowanym na wyrazisty czerwony kolor. Do loftowej stylistyki dołącz fotele o miękkim, materiałowym wykończeniu w kratę oraz podnóżek o kształtach w stylu retro. Jeśli znudziły ci się wnętrza w wersji „total look”, styl fusion może okazać się dobrym kierunkiem. Masz własny pomysł na zestawienie aranżacji? Dobierz elementy wyposażenia w różnych stylach i stwórz autorski wystrój twojego domu. Zestawiaj nowoczesne kształty i materiały z elementami nawiązującymi do dawnych epok dzięki meblom, tkaninom i detalom pochodzącym z odmiennych konwencji stylistycznych.

źródło:

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze