1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Monitor dla graczy

mat.prasowe

Jedną z ciekawszych propozycji skierowanych w tym roku przez koncern LG do szerokiego grona graczy jest bez dwóch zdań monitor LG 23MP68VQ-P, figurujący na oficjalnej polskojęzycznej stronie producenta jako monitor 23 cale.

Wnioskując jednak z oznaczenia kodowego oraz specyfikacji technicznej dostępnej zarówno na stronie LG, jak i w sklepach zajmujących się sprzedażą monitorów koreańskiego potentata, jest to jednak zdecydowanie monitor o przekątnej 23 cale. To jednak tylko drobny detal, który nie ma żadnego wpływu na fakt, że opisywany monitor jest konstrukcją przemyślaną i skrojoną jakby wprost na miarę kieszeni nawet średnio zasobnego gracza – cena poniżej 700 złotych jest co najmniej atrakcyjna w kontekście możliwości tego niewielkiego cacka. A są one niemałe.

Porządny monitor w dobrej cenie

Zanim jednak przejdziemy do precyzyjniejszej „charakterystyki wewnętrznej” naszego dzisiejszego bohatera, rzućmy jeszcze przez chwilę okiem na jego wygląd zewnętrzny. Obudowa ma klasyczny, czarny kolor, a cały monitor z podstawą waży po złożeniu jedynie 3,1 kilograma. Niewiele również wymaga prądu: roboczy pobór mocy to mniej więcej 19 W (średnie roczne zużycie energii wynosi około 25 kWh), w spoczynku monitor pobiera zaledwie około 0,3 W. Wśród dostępnych złącz mamy jedno wyjście słuchawkowe, jedno DVI-D, jedno HDMI oraz jedno VGA (D-sub) – w zasadzie niezbędny standard, a nawet nieco ponad niego. Rzecz jasna podstawa przewiduje możliwość regulacji ustawienia monitora, można go również zamontować na ścianie.

Od razu widać, że dominuje tu prostota, ergonomia i funkcjonalność. Brak jakichkolwiek designerskich fajerwerków należy uznać za zdecydowany plus: podczas grania liczy się przecież nie wygląd obudowy monitora, tylko to, jak dobrze matryca odwzorowuje grafikę w grach, czy pojawia się smużenie albo czy zamiast patrzeć na grę spoglądamy w swoją niekoniecznie uśmiechniętą twarz, odbijającą się w monitorze.

Nowa, doskonała matryca

Na szczęście w przypadku LG 23MP68VQ-P żadna z wyżej wymienionych przypadłości nam nie grozi. To efekt zastosowania matowej, bezrefleksyjnej matrycy IPS (In-Plane Switching), której cechami charakterystycznymi są doskonałe odwzorowywanie kolorów i kształtów (paleta 16,7 miliona barw przy wielkości plamki 0,265 mm) i większy zakres kątów, z których widoczny jest obraz na monitorze. Także kontrast jest wyraźnie lepszy niż w standardowych monitorach z matrycami TN/TFT. Te parametry w zupełności zadowolą nawet całkiem wymagającego gracza.

Skoro już o tym mowa, to warto wspomnieć, że LG 23MP68VQ-P pracuje w rozdzielczości 1920x1080 pikseli (Full HD) i ma czas reakcji rzędu 5 milisekund. "W praktyce oznacza to, że uciążliwy efekt smużenia w grach na tym monitorze nie występuje, na co niemały wpływ ma również przystosowanie go do pracy w technologii AMD FreeSync. Dodajmy do tego opracowaną przez LG autorską technologię Flicker Safe, eliminującą męczące oczy migotanie niebieskiego światła emitowanego przez monitor, a otrzymamy idealny sprzęt dla graczy spędzających przed ekranami komputerów po kilka godzin dziennie – rekomenduje Marcin Wójcikowski, pracownik firmy  - można z całą pewnością stwierdzić że nie ma lepszego monitora dla graczy!".

Rozwiązania technologiczne LG

Nie można przy tej okazji nie powiedzieć o kilku innych przydatnych rozwiązaniach technologicznych, w które opisywany monitor jest wyposażony. Pierwsza z nich to system stabilizacji czerni, po którego włączeniu nawet obiekty pojawiające się na ciemnym tle będą o wiele lepiej widoczne. W wielu grach wypatrzenie przeciwnika o ułamek sekundy wcześniej, niż odda on strzał, ma wręcz fundamentalne znaczenie, nie trzeba więc chyba nikogo przekonywać, że to bardzo użyteczna dla wielu graczy funkcja.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest możliwość dostosowania praktycznie wszystkich ustawień monitora i skonfigurowania ekranu za pomocą kilku kliknięć myszką – to naprawdę duże ułatwienie podczas pracy na komputerze i to nie tylko z perspektywy graczy. Do wyboru jest także kilkanaście predefiniowanych konfiguracji monitora do pracy z wieloma ekranami: przejrzyste i intuicyjne menu pozwala błyskawicznie wybrać potrzebną w danej chwili opcję. Osoby mające kłopoty z rozpoznawaniem kolorów na pewno ucieszy też informacja, że LG 23MP68VQ-P posiada specjalny tryb pracy, zwany Color Weakness Mode, dzięki któremu można łatwo odróżnić najsłabiej rozpoznawane kolory bez najmniejszego problemu.

Opisywany dziś monitor jest doskonałym przykładem na to, że można opracować i zaoferować graczom w naprawdę przystępnej cenie sprzęt spełniający ich wymagania zarówno pod kątem wydajności, jak i bogactwa oferowanych możliwości oraz komfortu użytkowania. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że LG 23MP68VQ-P stanie się dla współczesnych graczy tym samym, czym swego czasu był dziewiętnastocalowy monitor LG Flatron, czyli standardem wyznaczającym początek zupełnie nowej epoki w gamingu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze