1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Zwrot za OC - kiedy Ci się należy?

Jesteś właścicielem samochodu i systematycznie płacisz ubezpieczenie OC? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w kilku sytuacjach należy Ci się zwrot nadpłaconej składki. Sprawdź, kiedy i w jaki sposób możesz ubiegać się o pieniądze od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Zgodnie z nowelizacją Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z lutego 2012 roku, towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek dokonać zwrotu pieniędzy za niewykorzystany okres ochrony wynikającej z polisy OC. Dotyczy to jednak tylko kilku konkretnych przypadków.

1. Sprzedaż pojazdu nowemu nabywcy

Sprzedaż samochodu oznacza przejście aktualnej polisy na nowego nabywcę. Czasami jednak kupujący nie chce korzystać z ważnego ubezpieczenia OC, decydując się na wykupienie polisy u wybranego przez siebie ubezpieczyciela. Mogło się bowiem okazać, że znalazł on znacznie lepszą ofertę w niż oferta ubezpieczyciela po rekalkulacji składki.

Jeżeli nowy właściciel pojazdu złoży wypowiedzenie umowy na polisę OC, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci różnicę między wysokością składki a niewykorzystanym okresem.

2. Wypowiedzenie umowy OC zawartej na odległość

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciel pojazdu ma prawo do wypowiedzenia umowy na polisę OC zawartej przez internet lub telefonicznie w ciągu 30 dni. Zdarza się to często, gdy ubezpieczający znalazł znacznie atrakcyjniejszą ofertę na – np. kilkaset złotych tańszą.

W takiej sytuacji, gdy właściciel pojazdu zapłacił całą składkę z góry, a chce złożyć wypowiedzenie, może liczyć na zwrot pieniędzy. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma 14 dni na dokonanie zwrotu – od momentu otrzymania pisemnego wypowiedzenia umowy.

3. Wyrejestrowanie samochodu

Wyrejestrowanie pojazdu jest konsekwencją zezłomowania, które następuje w wyniku szkody całkowitej. Nawet, jeśli dopiero niedawno odnowiłeś umowę OC, pieniądze nie przepadają. Masz prawo ubiegać się o zwrot środków – wystarczy przedstawić ubezpieczycielowi zaświadczenie o zezłomowaniu oraz wyrejestrowaniu pojazdu. Należny zwrot będzie proporcjonalny do okresu ochrony, w którym obowiązywała polisa.

Zwrot składki przysługuje nawet szkodowym kierowcom

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek zwrotu pieniędzy za niewykorzystany okres ochrony każdemu. Dotyczy to także kierowców, którzy skorzystali z ubezpieczenia, tj. byli sprawcami zdarzenia drogowego i ubezpieczyciel zobowiązany był do wypłaty odszkodowania osobie pokrzywdzonej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze