1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Wybieramy ekspres do kawy do domu

Wybieramy ekspres do kawy do domu

DELONGHI
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Chłodny jesienny poranek. Wyskakujesz radośnie z łóżka, by pobiec do kuchni, gdzie są już twoje wszystkie ulubione przysmaki, a cudownym zakończeniem prawdziwej uczty ma być kawa. Jeśli chcesz, żeby właśnie tak wyglądały twoje poranki z aromatycznym naparem w tle, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Chłodny jesienny poranek. Budzi cię aromat świeżo zaparzonej kawy, który rozchodzi się po całym domu. Wyskakujesz radośnie z łóżka, by pobiec do kuchni, gdzie wita cię cała rodzina przy dużym, drewnianym stole. Tam są już twoje wszystkie ulubione przysmaki, a cudownym zakończeniem prawdziwej uczty ma być kawa. Jeśli chcesz, żeby właśnie tak wyglądały twoje poranki z aromatycznym naparem w tle, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Rodzaje ekspresów do kawy

Niegdyś uważano, że dobrą kawę można wypić tylko w restauracji i kawiarni, ponieważ jedynie barista potrafił okiełznać prawdziwy, ogromny ekspres ciśnieniowy. Dzisiaj bardzo ewoluowała ta tendencja, bo po prostu zaczęto produkować świetny sprzęt do użytku domowego. Nie znaczy to oczywiście, że ludzie przestali mieć potrzebę picia kawy w innych miejscach. Zawód baristy nadal cieszy się dużą popularnością, czego dowodem są np. Mistrzostwa Polski Baristów, gdzie umiejętności kandydatów z roku na rok są coraz bardziej zaskakujące.

Mimo wszystko, chociaż część komfortu z kawiarni można przenieść do domu, kupując odpowiedni ekspres. Najtańsze na rynku są kawiarki i ekspresy przelewowe. Umożliwiają one stworzenie podstawowych napojów, podczas gdy mleko trzeba spienić samodzielnie. Istnieje również cały wachlarz ekspresów ciśnieniowych. Te z kolei dzielą się na kolbowe, automatyczne, kapsułkowe czy kombinowane. Dziś skupimy się na trzech pierwszych, ponieważ one są najpopularniejsze, a jednak nadają się dla osób z różnymi potrzebami i oczekiwaniami. Który najbardziej będzie pasował do twojego domu?

Ekspres ciśnieniowy do kawy na kapsułki

Jest to bardzo ciekawa propozycja dla osób, którym zależy na czasie, ale nie chcą rezygnować z dużego wyboru kawowych napojów. Ekspresy ciśnieniowe na kapsułki są bardzo proste w obsłudze, a do tego nawet w mikroskopijnej kuchni nie zajmą dużo miejsca. Ogromnym plusem tych urządzeń jest też cena, zwykle niższa niż w przypadku bardziej zaawansowanego sprzętu. Dostępność w różnych kolorach to także zaleta, zwłaszcza dla fanów designerskich rozwiązań.

Do takiego ekspresu należy kupić specjalne kapsułki, zwykle producenci dedykują dane rozwiązania do swojego sprzętu, a na nich napisane jest, co powstanie z danej mieszanki. Kiedyś rozpoczynano z podstawowymi kawami, dziś doświadczymy nie tylko mlecznych wariacji, ale nawet znajdziemy na rynku kapsułki z mlekiem sojowym. Każdy, nawet weganin czy alergik może cieszyć się pysznym aromatem ulubionej kawy.

Prosty w obsłudze ekspres automatyczny

Osoby, które chcą mieć nieco bardziej zaawansowany sprzęt i świeżo zmieloną kawę każdego dnia, powinny zainwestować w model automatyczny. Sprawdź, jaki ekspres wybrać do domu i od czego zależy jego cena: . Istnieją urządzenia do kawy, które mimo niewielkich gabarytach, idealnie spełniają swoje funkcje. Ekspres nie tylko zmieli ziarna, ale może spienić mleko, dzięki czemu nie trzeba martwić się już o spieniacz i młynek. Bardziej zaawansowane modele mają nawet funkcję sterowania automatem w czasie rzeczywistym czy personalizację napojów.

Co to oznacza? Można przygotowywać już nie tylko gotowe przepisy, ale również zapisywać własne preferencje i proporcje składników. Warto zwrócić uwagę na ekspresy, w których da się zrobić gorącą czekoladę. Wydaje się to zbędną funkcją, ale gdy w domu są dzieci lub antyfani zimy, na pewno taki dodatek umili wszystkim dzień. Ekspres automatyczny sprawdzi się więc szczególnie u rodzin i miłośników różnorodności, którzy cenią sobie jakość.

Ekspres kolbowy dla miłośników tradycji

Rzadko zdarza się, że w kawiarni lub restauracji barista obsługuje ekspres inny niż kolbowy. To już niemal pewnego rodzaju symbol, który przywołuje myśl o wspaniałej kawie. Jeśli chodzi o modele mniejsze, przeznaczone do użytku domowego, przemycono to, co najlepsze, aby każdy mógł mieć swój aromatyczny napar w domu.

Tutaj również użytkownik może poczuć się przez chwilę jak mistrz przygotowywania kawy. Chociaż obsługa tego urządzenia wymaga poświęcenia nieco więcej czasu, amatorzy rytuału parzenia kawy będą zachwyceni. Z pomocą ekspresu kolbowego można przygotować aromatyczne espresso, a dysza do spieniania mleka umożliwia stworzenie mlecznych kaw. Jak działa taki ekspres?

 • Należy wcześniej zmielić kawę w młynku.
 • Umieścić proszek w kolbie i ubić ją.
 • Następnie trzeba zapiąć kolbę w grupie.
 • Kilka minut wcześniej można uruchomić ekspres, aby podgrzać wodę.
 • Po zapięciu grupy można rozpocząć proces parzenia.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze