1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Sri Lanka – co na niej odkryjesz?

Sri Lanka – co na niej odkryjesz?

fot. iStock
fot. iStock
Zobacz galerię 8 zdjęć
„Olśniewający kraj” - nazwa Sri Lanki w sanskrycie odzwierciedla wszystko, co czeka na odwiedzających tę niewielką wyspę turystów. Oczarowują ich szerokie piaszczyste plaże, rzadkie gatunki zwierząt, zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz bogate dziedzictwo kulturowe. Legenda głosi, że Adam i Ewa po wygnaniu z raju znaleźli schronienie właśnie tutaj. Nic więc dziwnego, że ten niewielki kraj znajdujący się na wyspie położonej na Ocenie Indyjskim, nieopodal Indii z roku na rok podbija serca turystów, również tych z Polski.

Różnorodny krajobraz – od wysokich gór, poprzez plantacje herbaty, do palmowych dżungli i przepięknych plaż sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Spragnieni zwiedzania, odkryją świątynie i ponad 2000-letnie zabytki, lubiący relaks – rozległe, piaszczyste plaże, a miłośnicy adrenaliny – górskie szlaki i rwące rzeki, idealne na wspinaczkę czy white water rafting. Wszystko to sprawia, że Sri Lankę można odkrywać wszystkimi zmysłami i na różne sposoby.

Dreszcz emocji

Wyspę charakteryzuje zróżnicowany klimat, dzięki któremu Sri Lanka oferuje szereg przygód - od szczytu gór po głębiny oceanów. Trekking, windsurfing, nurkowanie czy loty balonem to tylko kilka spośród szeregu atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku. Pasma górskie stojące w pobliżu wyżyn Sri Lanki, w tym łańcuchy Knuckles, Ella, Habarana, Sigiriya, Polonnaruwa, Horton Plains i Buttala to idealne miejsca dla amatorów wspinaczek skałkowych. Natomiast dziesiątki rzek, jezior i kanałów przecinających Sri Lankę, to naturalne warunki dla kajakarstwa, rzecznego safari czy ekscytującego raftingu.

Dzika przyroda

Miłośnicy dzikiej przyrody mogą spotkać tu ogromną różnorodność gatunków fauny i flory. Pomimo niewielkich rozmiarów, Sri Lanka może poszczycić się jednym z najwyższych wskaźników endemizmu biologicznego i jest zaliczana do pięciu, najważniejszych punktów różnorodności biologicznej na świecie. Dotyczy to zarówno roślin, jak i zwierząt. Spośród dziewięćdziesięciu jeden gatunków ssaków występujących na wyspie można tu spotkać m.in.: słonie azjatyckie, niedźwiadki leniwe, lamparty, samby i dzikie bawoły. Ocean natomiast jest domem dla rodzin waleni, w tym potężnych wielorybów błękitnych, kaszalotów i delfinów. U wybrzeży Sri Lanki występuje ich prawie 26 gatunków, co czyni ją jednym z najlepszych miejsc do obserwacji tych niezwykłych stworzeń.

Ajurweda

Zdrowie i dobre samopoczucie przysługują każdemu – tak głosi starożytna ajurweda. Aby je osiągnąć, trzeba jednak nauczyć się, jak połączyć ciało, duszę, umysł i zmysły w jedność. Sri Lanka jest wprost wymarzonym miejscem do tego celu. Wyspa przez niektórych uważana jest za kraj pochodzenia ajurwedy. Yoga, medytacja, dieta, masaże i ziołowe zabiegi wciąż są tu bardzo powszechne, zarówno w tradycyjnej formie, jak i w bardziej zachodniej odsłonie.

Dziedzictwo kulturowe

Osoby zafascynowane kulturą i zabytkami również nie będą zawiedzeni. Sri Lanka jest domem jednej z najstarszych cywilizacji na świecie, a jej historia liczy prawie 2550 lat. Na każdym kroku spotkać tu można ślady bogatej przeszłości m.in. monumentalne zabytki kultury i religii buddyjskiej. Ich „centrum” skupia się wokół trzech legendarnych miast: Kandy, Anuradhapura i Polonnaruwa, które znajdują się one na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, podobnie zresztą jak Dambulla świątynia ukryta w pięciu jaskiniach, ruiny starożytnego pałacu i twierdzy Sigiriya, otoczone fortyfikacjami miasto Galle, czy płaskowyż Peak Wilderness znany również jako Siri Pada lub Szczyt Adama. To właśnie tu według legendy, wyrzucony z Edenu Adam, postawił pierwszy krok i latami czekał na odpuszczenie grzechów, stojąc na jednej nodze.

Źródło: Biura Promocji Turystycznej Sri Lanki

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze