1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Niech prace domowe robią się same… A ty się zajmij tym, czym chcesz!

Szybki tryb życia wymaga od nas minimalizacji czasu przeznaczonego na wiele codziennych czynności. Staramy się skrócić czas dojazdu do pracy, używamy tricków na szybki makijaż, sięgamy po dania instant lub wyręczamy się cateringiem. Wszystko po to, by zaoszczędzić jak najwięcej czasu i przeznaczyć go na to, co najważniejsze. To ma sens, prawda?

Trend ułatwiania sobie życia

Nie ulega wątpliwości, że współcześnie jednym z ulubionych słów jest „szybko”. Nic w tym dziwnego, w końcu tak właśnie żyjemy. Szkoda czasu na rzeczy, które są męczące, i które mogą zrobić się same. Dlatego też ciągle szukamy rozwiązań przyspieszających codzienne czynności. Ogromnym powodzeniem cieszą się filmiki internetowe z lifehackami, które ułatwiają makijaż, gotowanie czy sprzątanie. Trenerzy zajmujący się organizacją czasu, zbijają ogromną fortunę.

I nie ma w tym nic złego. W końcu technologia i najnowsze rozwiązania są właśnie po to, by ułatwiać nam codzienne życie. Zaoszczędzone godziny możemy przeznaczyć na to, co ważne: spędzanie czasu z rodziną, rozwijanie pasji, uczenie się nowego języka albo po prostu błogi odpoczynek. W końcu on także jest potrzebny do zachowania równowagi. Tu z pomocą przychodzi innowacyjny sprzęt Electrolux, który odciąży cię w domowych obowiązkach. Jakim cudem? Idealnym pomocnikiem będzie automatyczny odkurzacz , który sam - po właściwym zaprogramowaniu - odkurzy dom czy mieszkanie. Można nim sterować z dowolnego miejsca przy użyciu urządzenia przenośnego, jak tablet czy smartfon. Wystarczy zainstalować dedykowaną aplikację, która poza kierowaniem, pomoże przygotować harmonogram odkurzania na cały tydzień! Odkurzacz, dzięki technologii 3D Vision skanuje automatycznie przestrzeń w trzech wymiarach, planuje i realizuje określoną trasę sprzątania, omijając wszelkie przeszkody na swojej drodze. Gdyby zdarzyło się, że w trakcie cyklu bateria była bliska wyczerpania, robot automatycznie wróci do stacji dokującej, naładuje akumulator i wznowi pracę w miejscu, w którym zakończył. Czy to nie świetne?

Co jeszcze możesz zrobić by ułatwić sobie życie?

Kilka sposobów na ułatwienie sobie życia

Przede wszystkim organizacja

Niestety, ale żeby naprawdę skutecznie ułatwić sobie życie, musimy na wstępie poświęcić kilka chwil na organizację. W końcu to od niej zależy, czy dalsze poczynania będą łatwe i szybkie. Porządek to podstawa – dzięki temu będzie nam łatwiej wszystko odnaleźć. I w tej kwestii możemy zastosować kilka ciekawych, wygodnych rozwiązań. Specjalne szuflady, które oddzielą skarpetki, organizery do szuflad z kosmetykami i wygodne przegródki do biżuterii. Wystarczy, że jeszcze wytyczymy przestrzeń w szafce z ważnymi dokumentami i już – wszystko będzie na swoim miejscu.

Odpowiedni sprzęt

Pralka i suszarka do prania w jednym, zmywarka – to już standard. Trudno wyobrazić sobie także zrobienie ciasta bez robota kuchennego. Automatyczny ekspres do kawy, elektryczna maszynka do mięsa, maszynka do pieczenia chleba, którą możemy zaprogramować tak, by obudził nas nieziemski zapach świeżego pieczywa. Sprzętów, które pomagają nam na co dzień w kuchni, jest bardzo wiele. A gdyby tak przenieść ten trend również do sprzątania?

Tricki ułatwiające sprzątanie

Szorowanie fug, polerowanie kuchenki, oczyszczanie piekarnika… Każdy sprzęt i powierzchnia wymagają od czasu do czasu porządnego wyczyszczenia – musimy więc poświęcić długie godziny na dokładne, uciążliwe i męczące szorowanie. Czy na pewno? W sieci krąży mnóstwo tricków ułatwiających czyszczenie. Wystarczy zastosować kilka sprytnych sposobów lub odpowiedni domowy środek, a sprzątanie będzie błyskawiczne.

Świetnym pomysłem jest wstawienie do piekarnika przed czyszczeniem naczynia z gorącą wodą i połówkami cytryny. Jego wnętrze będzie odświeżone, łatwiej usuniemy tłuszcz i osad. W podobny sposób możemy uporać się z brudem nagromadzonym w kuchence mikrofalowej. Wystarczy, że napełnimy talerz gorącą wodą i włączymy kuchenkę na kilka minut. Para bardzo szybko zmiękczy wszystkie zabrudzenia, tym samym znacząco ułatwiając ich usunięcie i skracając czas czyszczenia.

Wszyscy znamy też to uczucie, gdy musimy pomyć naczynia po obiedzie i przychodzi nam walczyć z przypalonym garnkiem czy patelnią. I tutaj z pomocą przychodzi nam woda. Jeśli zalejemy naczynia gorącą wodą (w przypadku patelni czy garnka możemy postawić je na piecu i podgrzać), o wiele szybciej uporamy się z przypalonymi resztkami jedzenia. Dzięki temu przedłużymy też żywotność naczyń, bo po porządnym odmoczeniu nie będą wymagały intensywnego szorowania. Ciekawym pomysłem jest także zalanie przypalonego garnka wodą z dodatkiem płynu do płukania tkanin.

Jak wyczyścić fugę? Zadanie to jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza w przypadku jasnych fug, które łączą płytki podłogowe, bo szybko i często ulegają one solidnym zabrudzeniom. Zamiast spędzać długie godziny na kolanach, próbując doszorować fugi, możemy wypróbować kilka prostych trików. Wystarczy, że np. pokryjemy fugi sokiem z cytryny lub pastą do zębów i pozostawimy na kilka minut. Możemy ponadto zastosować mieszankę octu i sody w proporcjach 1:2. Zostawiamy ją na kilka minut, a następnie zmywamy – wszelkich zanieczyszczeń pozbędziemy się znacznie łatwiej i szybciej.

Odkamienianie żelazka? Wystarczy, że przeprasujemy nim posypany solą pergamin. Przypalone żelazko bardzo szybko możemy przywrócić do stanu używalności, czyszcząc je wyżej opisaną mieszanką octu i sody.

Prawdziwą zmorą jest usuwanie nieprzyjemnego zapachu z lodówki. Utrzymywanie w niej czystości i generalne mycie raz na jakiś czas jest niezbędne, ale co w sytuacji, gdy dopiero go dokonaliśmy, a brzydki zapach pozostał? Czy to oznacza, że ponownie musimy poświęcić godziny na porządne szorowanie? Nie! Wystarczy, że nasączymy kilka wacików sokiem z cytryny i włożymy do lodówki. Już niebawem przykry zapach będzie tylko odległym wspomnieniem!

Kaloryfer – daje przyjemne ciepło zimą, można na nim szybko wysuszyć pranie, ale jest niestety jednym z tych elementów wyposażenia domu, które „łapią” duże ilości kurzu. Dokładne i przy tym szybkie umycie go niemal graniczy z cudem. Czy na pewno? Oczywiście, że nie! Nie musimy już godzinami walczyć uzbrojeni w patyczki do uszu i ściereczki, wykręcając sobie palce w czasie prób przedostania się do zakamarków kaloryfera. Możemy wykorzystać szczoteczkę do czyszczenia butelek! W sklepach znajdziemy zarówno większe jak i mniejsze szczoteczki, dlatego bez trudu dopasujemy je do wielkości naszego kaloryfera.

Dzieci uwielbiają ozdabiać drzwi do swojego pokoju oraz meble naklejkami. Ich usuwanie jest czynnością długotrwałą. O ile bowiem bez większego problemu zedrzemy papier, o tyle już klej może zechcieć pozostać na powierzchni drzwi czy szafek. Lepiej zrezygnujmy z natarczywego szorowania, bo w ten sposób zniszczymy meble! Co wobec tego zrobić? Możemy namoczyć gąbkę w płynie do płukania tkanin i przyłożyć ją do naklejki. Kiedy ta zostanie dobrze namoczona, klej bez trudu odejdzie.

Sposobów na ułatwienie i przyspieszenie prac domowych jest całe mnóstwo, nie wahajmy się ich wypróbować!

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze