1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Dziedzictwo Hohenzollernów

Dziedzictwo Hohenzollernów

fot. iStock
Zobacz galerię 6 Zdjęć
Jeśli myślisz, że w Niemczech najpiękniejszym zamkiem jest Neuschwanstein w Bawarii to koniecznie musisz zobaczyć dziedzictwo Hohenzollernów.  Zamek położony na 855 metrowym szczycie w Badenii – Wirtembergii oczaruje niejednego, kto skusi się na wycieczkę do tego średniowiecznego miejsca.

Zamek z czasów XI wieku do dziś stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc turystycznych na mapie Niemiec. Dzięki swojej wieloletniej historii i kilkukrotnej odbudowie, jest odzwierciedleniem romantycznego ducha dawnych czasów i ukazuje ówczesny wzór średniowiecznego zamku rycerskiego.  Nic dziwnego, że zamek jest rocznie odwiedzany przez 350 tysięcy turystów, co czyni go jednym z najbardziej atrakcyjnych zamków pod względem turystycznym w Niemczech.

TRZYKROTNA BUDOWA

Historia domu Hohenzollernów sięga roku 1061, kiedy został po raz pierwszy wspomniany. Natomiast pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1267 roku . Niestety wygląd i rozmiar pierwszego zamku jest nieznany. Przez prowadzone badania wiadomo, że budynek pochodzi z XI wieku. Współczesne źródła donoszą, że był chwalony jako "korona wszystkich zamków w Szwabii" i "kamienny dom na ziemiach krzyżackich” . Niestety w 1423 roku został całkowicie zniszczony przez przymierze szwabskich wolnych miast Rzeszy.

Po kilkunastu latach, bo w 1454 roku został odbudowany.  Od tej pory był dużo większy i bardziej defensywny. W związku z wojną trzydziestoletnią, został przebudowany na twierdzę. Od tej pory zamek miał kilku właścicieli. Po zakończeniu ostatniej, austriackiej okupacji  pod koniec  XVIII wieku zamek popadł w ruinę i jedyna część jaka się zachowała, to fragment kaplicy św. Michała.

W 1819 roku odnalazł się zbawiciel dla tego pięknego miejsca, czyli książę koronny Fryderyk Wilhelm z Prus. Później jako Król Fryderyk Wilhelm IV oczarowany tym miejscem napisał list w 1844 roku, w którym zawarł te słowa:  "Wspomnienie jest dla mnie bardzo piękne, zwłaszcza, że widzieliśmy zachód słońca z jednego z zamkowych bastionów ... jest marzeniem z dzieciństwa - pragnieniem ponownego zobaczenia Hohenzollernów ... "

Zrealizował swoje marzenie i stworzył zamek w stylu neogotyckim.  Zbudowany na górze Schwaben, znanej również jako Zollernberg na wysokości 855 metrów zapiera dech w piersiach.  Składa się z wież zamku i fortyfikacji, które stanowią arcydzieło XIX-wiecznej architektury wojennej.

W 1970 i 1978 roku zamek nawiedziły trzęsienia ziemi, które spowodowały ogromne straty.

WNĘTRZE ZAMKU

Budynek zamku tworzy południowo-wschodnie otwarte U, którego końce tworzą protestancka i katolicka kaplica. Ponad starymi kazamatami wznoszą się trzy kondygnacyjne budynki, które zdobią liczne wieżyczki. Cztery główne wieże są ustawione w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, zgodnie z wieżą cesarską Fuchslochbastei, wieżą biskupią do Spitz, wieżą margrabiów do Scharfeckbastei i Michaelsturm przed Gartenbastei. Na dziedzińcu zamku znajduje się Wartturm, który stanowi wieżę schodów do książęcej budowli z Grafensaal i biblioteke, na której wznosi się flagę, gdy obecny jest władca zamku.

Przez różne prywatne komnaty można dojść do salonu królowej. Ze względu na niebieskie tapicerowane meble z niebieskiego aksamitu nazywał się również Blue Salon. Drewno parkietowe pochodzi z pięciu różnych lasów. Z wieży widokowej można zobaczyć wiszące na ścianach Albtraufa rodzinne obrazy: królowej Luizy, cesarzowej Augusty, cesarzowej Wiktorii i księcia Waldemara Pruskiego, te ostatnie namalowane przez samą Wiktorię. Sekretarka królowej została stworzona według projektów Stülera. Serwis Sèvres należy do Napoleona i został zdobyty przez wojska pruskie w bitwie pod Waterloo. W sali służby obraz Franza von Lenbacha ukazuje Wilhelma I krótko przed śmiercią.

 

Piętro niżej znajduje się  skarbiec. Zawiera między innymi tunikę Fryderyka Wielkiego z bitwy pod Kunersdorf. Punktem kulminacyjnym zwiedzania jest korona Wilhelma II. Obręcz zdobi 18 dużych brylantów oraz kilkanaście mniejszych. Na samej górze, został umieszczony złoty, wysadzany diamentami krzyż, który jest przymocowany do kabłąków dużym szafirem. Korona stworzona przez berlińskich jubilerów pierwotnie posiadała 142 diamenty, 18 dużych brylantów i 8 dużych pereł.

W zamku Hohenzollern są kaplice z trzech wyznań chrześcijańskich:

  • Katolicki kościół św. Michała Archanioła został rozbudowany w 1853 roku, jego średniowieczna część pochodzi z lat 1454-1461, co czyni go jedynym zachowanym budynkiem drugiego zamku.
  • „Protestant Christuskapelle” to dzieło Stülera
  • Poniżej Kaplicy Chrystusa znajduje się Rosyjska Kaplica Zmartwychwstania, założona w drugiej połowie XX wieku przez księcia Ludwika Ferdynanda Pruskiego dla swojej żony Kiry z Rosji.
KOSZT ZWIEDZANIA

Zamek można zwiedzać cały rok, natomiast czas zwiedzania został podzielony na dwa sezony. Sezon letni zaczyna się od 16 marca i trwa do 31 października ( godziny otwarcia: 10:00 – 17:30) natomiast sezon zimowy trwa od 1 listopada do 15 marca ( godziny otwarcia: 10:00 – 16:30).

Koszt biletów to dla dorosłych od 7 do 12 euro natomiast dla dzieci od 5 do 6 euro. Cena biletu jest zależna od tego, co chcemy zwiedzać . Dobra wiadomość jest taka, że jeśli dziecko ma w dzień zwiedzania urodziny, nie płaci za bilet.

CIEKAWOSTKI

Tylko ostatni książę pruski książę Wilhelm żył po ucieczce z Poczdamu pod koniec 1945 roku kilka miesięcy na zamku.

W 1997 r. Założono "Koło Przyjaciół Zamku Hohenzollernów", który angażuje się w działania konserwatorskie na zamku i obecnie liczy około 300 członków, co pokazuje, jak ważne jest to miejsce na mapie Niemiec.

W 2015 roku zamek Hohenzollern był miejscem do filmowania psycho-thrillera „A Cure for Wellness”. Jednak film przenosi fabułę opowieści w fikcyjnym miejscu w Szwajcarii.

W 2016 roku wykorzystano wizerunek zamku jako szkołę magii do serialu „Eine leusige Hexe”.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze