1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Ubrania do oddania - super inicjatywa!

Odzież można przekazać potrzebującym i wesprzeć akcje charytatywne i dać jej w ten sposób drugie życie. (Fot. iStock)
Odzież można przekazać potrzebującym i wesprzeć akcje charytatywne i dać jej w ten sposób drugie życie. (Fot. iStock)
Co roku w samej Polsce produkuje się 2,5 mln ton odpadów tekstylnych, a tylko niewielka część z nich wprowadzana jest ponownie do obiegu. Z tym problemem postanowili walczyć założyciele portalu UbraniaDoOddania.pl.

Przemysł odzieżowy pod względem szkodliwości dla środowiska zajmuje drugie miejsce, tuż za przemysłem naftowym. Odpowiada aż za 1/5 przemysłowych zanieczyszczeń wody, a także pochłania ogromne jej zasoby. Czy wiecie, że do produkcji jednej koszulki potrzebne jest aż 2700 litrów wody?! Taka ilość wystarczyłaby człowiekowi do picia na 2,5 roku. Produkcja jednej pary jeansów wymaga 10 000 litrów. Szacuje się także, że corocznie na produkcji tekstyliów przeznacza się ok. 70 mln drzew.

A w naszych szafach piętrzą się sterty ubrań, często niepotrzebnych nienoszonych ubrań. Co z nimi zrobić, aby mogły jeszcze komuś lub czemuś posłużyć? Zastanawiali się nad tym również założyciele ubraniadooddania.pl - Zosia Zochniak i Tomasz Bocian, ale nad refleksją nie poprzestali. Stworzyli portal, bazujący na idei obiegu zamkniętego, który przynosi wiele korzyści: pozwala pozbyć się zalegającej odzieży, wesprzeć finansowo potrzebujących, a także chroni planetę poprzez redukcję zanieczyszczeń.

Jak to działa?

Zapakowane niezniszczone ubrania przekazuje się kurierowi lub nadaje w punkcie DPD Pickup (w całej Polsce jest 2500 takich punktów) bez ponoszenia żadnych kosztów. Waga nadawanej paczki powinna mieścić się w przedziale między 10 a 20 kg, a jej najdłuższa krawędź nie powinna mieć więcej niż 100 cm. Cała procedura, niezależnie od sposobu przekazania paczki, dla pomagającego jest zupełnie bezkosztowa.

Każdy gram oddanej odzieży przeliczany jest na pieniądze, które zostaną przekazane wybranej akcji charytatywnej. Kilogram oddanych ubrań to złotówka dla wybranej organizacji. Zebrane ubrania podlegają sortowaniu, a te dobrej jakości trafiają do ponownego obiegu, tym samym ograniczając produkcję nowej odzieży oraz generowane zanieczyszczenia.

https://www.ubraniadooddania.pl/assets/landing_page_carousel/slide-1-d7f64440528e37e12be7e7c07754b71e1140a55b475761a7f1bd47d18672df0c.mp4

Unikatowy model biznesowy pozwala na wprowadzenie do ponownego obiegu aż 98% odzieży przekazanej przez użytkowników portalu.

Więcej informacji na temat inicjatywy UbraniaDoOddania.pl, w tym instrukcje, jak zapakować karton z ubraniami dostępne są na .

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze