1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Atrakcyjne kobiety nie powinny dołączać zdjęć do CV

Atrakcyjne kobiety nie powinny dołączać zdjęć do CV

123rf.com
Panuje powszechna opinia, że atrakcyjność fizyczna ułatwia kobietom znalezienie pracy, ale skazuje na niechciane zaloty kolegów i przełożonych. Tymczasem Badacze z Izraela dowodzą, że atrakcyjnie panie nie powinny dołączać zdjęcia do cv, ponieważ zmniejsza to szansę zaproszenia na spotkanie rekrutacyjne.

Serwis informuje o badaniach dwóch naukowców z Izraela dotyczących rekrutacji pracowników. Bradley Ruffle z uniwersytetu Ben Gouriona  Ze'ev Shtudiner z ośrodka uniwersyteckiego Arie obserwowali, co dzieje się, gdy kandydaci dołączali do aplikacji zdjęcie (co jest normą w wielu krajach). Badacze fikcyjnie zgłosili się na ponad 2,5 tys. stanowisk, na każde podwójnie  - ze zdjęciem i bez. Wnioski były zaskakujące: przystojni mężczyźni byli częściej zapraszani na rozmowy niż ci mało atrakcyjni, ale w przypadku kobiet efekt był odwrotny. W przypadku rekrutacji bezpośredniej (bez udziału firmy doradczej) piękne kobiety miały mniejsze szanse na znalezienie pracy – tylko co 12. była zapraszana na spotkanie, w porównaniu z co 7. brzydulą.

Początkowo naukowcy wysunęli teorię, że dochodzi do głosu przekonanie o „słodkiej idiotce, która nie wymyśli prochu”, ale przyczyny dyskryminacji wydają się leżeć gdzie indziej. 93 % osób odpowiedzialnych za rekrutację stanowią kobiety... Czyżby więc chodziło o zwykłą zazdrość? Czy atrakcyjna specjalistka musi przesłać brzydkie zdjęcie, żeby zwiększyć szanse na znalezienie pracy? Eksperci zalecają po prostu nie dołączać fotografii. Być może rozwiązaniem byłoby rozszerzenie procedur obowiązujących w niektórych konkursach na funkcjonariuszy publicznych, gdzie rekrutacja przebiega do pewnego momentu anonimowo.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze