1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Jak sobie radzić ze stresem finansowym?

123rf.com
123rf.com
Badania dowodzą, że 75 proc. ludzkiej populacji stresuje się życiem zawodowym i finansami. Są jednak strategie radzenia sobie z tym rodzajem stresu.

American Psychological Association zaleca następujące wskazówki, które pomogą radzić sobie ze stresem finansowym:

Nie panikuj.
Każdego dnia poprzez media mamy dostęp do negatywnych informacji, na przykład o rosnących stopach procentowych i innych tego rodzaju historiach. Jeśli będziesz do nich podchodził emocjonalnie, twój poziom lęku podwyższy się i pod jego wpływem podejmiesz kolejną nieracjonalną decyzję dotyczącą pieniędzy. Unikaj skłonności do przesady - nie bądź zbyt radykalny lub za bardzo pasywny. Zachowaj spokój i koncentrację myśli.

Miej plan finansowy.
Podlicz swoje pieniądze i zauważ co powoduje twój stres. Zapisz konkretne wydatki i jeśli jest taka potrzeba zadecyduj jak zmniejszyć wydatki lub zarządzać swoimi finansami bardziej efektywnie. Następnie zobowiąż się do określonego planu i przestrzegaj go. Jeśli masz kłopoty z płaceniem rachunków lub spłatą karty kredytowej, skonsultuj się z doradcą finansowym w celu uzyskania pomocy.

Miej świadomość, w jaki sposób odreagowujesz stres finansowy. Może jest to
palenie papierosów, picie alkoholu, hazard lub kompulsywne jedzenie? A może kłopoty z pieniędzmi źle wpływają na twoje relacje z partnerem? Bądź uważny na tego typu zachowania i jeśli cię niepokoją, rozważ możliwość skorzystania z pomocy psychologa.

Zastanów się nad zmianą.
Gdy nie układa ci się finansowo, to znak, że potrzebujesz w swoje życie wprowadzić zmianę. Idź na spacer i oddaj się marzeniom – jakie życie chciałbyś wieść, co robić z pasją, czy to, co kochasz może ci przynieść pieniądze? Odważ się myśleć nieszablonowo i spróbuj nowych sposobów, by zaprosić do swojego życia obfitość.

Źródło: American Psychological Association

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze