1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Starzejemy się. Mediana wieku w Polsce rośnie z roku na rok

Starzejemy się. Mediana wieku w Polsce rośnie z roku na rok

Ilustracja Nuthawut Somsuk/Getty Images
Ilustracja Nuthawut Somsuk/Getty Images
I nie tylko w Polsce, według najnowszych danych Eurostatu, starzeje się cała Europa. I to w galopującym tempie.

Według najnowszych danych Eurostatu mediana wieku populacji Unii Europejskiej wynosi 44,7 lat. Oznacza to, że połowa osób w UE jest starsza niż 44,7 lat, a druga połowa młodsza.

Starzejące się społeczeństwo to trend, który obserwuje się w całej Europie. Przebiega on jednak z różnym nasileniem - w poszczególnych krajach Unii Europejskiej mediana waha się od 39,4 lat w Irlandii do 48,7 lat we Włoszech, od 2014 r wzrosła o 2,2 roku. Wzrosty odnotowano we wszystkich krajach UE, z wyjątkiem Malty (-0,7 roku) i Niemiec (-0,1 roku). Najgorzej sytuacja wygląda w Grecji, we Włoszech, w Portugalii i w Słowacji.

Niestety Polska jest jednym z krajów, gdzie proces starzenia się społeczeństwa jest najbardziej widoczny. Aktualna mediana wieku w Polsce wynosi 43 lata, rok temu było to 42,6, a w 2016 roku 39,9 lat.

Już nie 38 milionów

Większość z nas pamięta czasy, gdy było nas 38 milionów, a nawet więcej. Pod koniec 2011 roku liczba ludności Polski osiągnęła maksymalną wartość 38 mln 538 tys. Od tego czasu systematycznie spada. Demografowie prognozują, że ten trend utrzyma się przez wiele następnych lat i w 2035 roku Polska będzie liczyć już tylko ok. 36 mln mieszkańców.

Zjawisko depresji urodzeniowej utrzymuje się od 30 lat – niska liczba urodzeń (w ubiegłym roku była najniższa od zakończenia II wojny światowej) nie zapewnia prostej zastępowalności pokoleń. - Niski poziom dzietności i urodzeń, przy jednoczesnym wydłużaniu się przeciętnego trwania życia, wpływa na coraz szybsze starzenie się społeczeństwa poprzez m.in. wzrost liczby i udziału najstarszych grup wieku ludności w ogólnej populacji – w 2023 r. grupa wieku 80 lat i więcej liczyła ponad 1,6 mln osób, tj. prawie 5 proc. ludności Polski (w 2010 r. było to 1,3 mln osób, tj. ponad 3 proc., a w 2000 r. – 770 tys. – 2 proc. populacji)" – czytamy w raporcie GUS.

Powody tej sytuacji jak i konsekwencje są powszechnie znane, to między innymi kryzys ekonomiczny, emigracja i zmiana modelu rodziny. Wciąć jednak brakuje skutecznego remedium.

Źródło: bankier.pl; zpe.gov.p [dostęp 25.02.2025]


Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze