1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Praca w open space

Praca w open space

123rf.com
123rf.com
Coraz częściej dzielimy wspólną przestrzeń biurową z wieloma współpracownikami. W okresie kryzysu ten trend raczej się nie zmieni, więc warto dokładnie wiedzieć, na czym polega praca w open space.

W założeniu koncepcja wspólnych przestrzeni biurowych miała polepszyć atmosferę w zespole i ułatwiać pracę w grupie. Zniknęły odizolowane biura szefów, do których trzeba było się przedzierać przez sekretariaty, i nie trzeba już wędrować między pokojami w poszukiwaniu dokumentów. Okazuje się jednak, że większość pracowników skarży się na open space. Dlaczego?

Najlepsze miejsca (czyli te przy oknach albo przynajmniej ze ścianą za plecami) zajmują kierownicy, specjaliści i osoby z dłuższym stażem. Stażyści, asystenci trafiają na środek sali, do biurek tuż przy przejściach, z dala od światła naturalnego. Trudno jest przez cały dzień pracować w hałasie. Dzwonki telefonów, trzask drukarki, głośne rozmowy, muzyka dobiegająca z sąsiedniego stanowiska wzmagają stres. Pracownicy skarżą się na całkowity brak intymności: w kilkudziesięcioosobowym zespole wciąż ktoś o coś pyta, spogląda na monitory kolegów, słyszy rozmowy, patrzy na sąsiada. Wiele osób pracuje więc w słuchawkach, żeby choć trochę odizolować się do zgiełku. Krytycy open space twierdzą też, że taka przestrzeń napędza niezdrową rywalizację. Trudno być tym pierwszym, który po południu wyłączy komputer i przedefiluje do drzwi przez salę pełną ludzi. Niektórzy tkwią przy biurkach całkiem niepotrzebnie i pozorują pracę w oczekiwaniu na odważnego, który uruchomi falę wyjść.

Trzeba jednak pamiętać, że każde biuro może być zaaranżowane w sposób bardziej lub mniej przyjazny. Ważne są przede wszystkim oświetlenie i akustyka. Odpowiednie materiały, wysokość ścianek między biurkami pozwalają lepiej wygłuszyć wnętrze. Można również „ocieplić” własne stanowisko pracy (przypiąć zdjęcie, postawić maskotkę na biurku albo ustawić relaksujący wygaszacz monitora). Dobre rezultaty daje też ustanowienie kilku zasad regulujących współpracę. Jeśli nie w całym pomieszczeniu, to chociaż w gronie najbliższych sąsiadów. Warto wypracować swój własny sposób na pracę w open space, bo tak wyglądają współczesne biurowce.

Czytaj także, na czym polega coworking

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze