Co ty pleciesz – design w Stalowej Woli

mat.prasowe Muzeum Regionalne Stalowa WolaCo może łączyć sofę z lampą? Odpowiedź na to pytanie daje wystawa „Co ty pleciesz?”, która rozpocznie się w kwietniu w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

W Polsce technika wyplotu ma długą historię. Zwłaszcza wyplatanie wikliny. Współcześni designerzy używają także papieru, plastikowych pasków, sznurka. Co więcej, wyplatanki wychodzą na zewnątrz: zdobią fasady domów albo nawet są główną konstrukcją, jak np. Pawilon Polski na Expo w 2005 roku.

Na wystawie w Stalowej Woli pojawią się projekty młodych twórców z kraju, m.in.m. in. Aze design, Knockoutdesign, Oli Mireckiej, oraz z zagranicy: Corduli Kehrer z Niemiec czy Maajo Design Studio z Łotwy, którzy tradycyjne sploty wykorzystują w zaskakującej, nowej formie.

– Wystawa udziela odpowiedzi nie tylko na pytanie, co się obecnie „plecie”, ale także: z czego – mówi Beata Nowak z Muzeum Regionalne w Stalowej Woli – Pokazuje, że technika wyplatania nie jest zarezerwowana tylko dla niewielkich przedmiotów, ani tradycyjnych materiałów takich jak wiklina czy rattan. Jej wniknięcie do współczesnego projektowania ma niezwykle ciekawe oblicze i jest połączeniem możliwości technologicznych oraz powrotu zainteresowania tym tradycyjnym rzemiosłem.

Kuratorem wystawy jest Agnieszka Jacobson-Cielecka we współpracy z Klarą Czerniewską i Beatą Nowak.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1, 27 kwietnia – 10 czerwca 2012 roku.

 

źródło: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli