fbpx

Zagrożenia ekologiczne w Zatoce Alaska

Alaska - Zwierciadlo.pl
123rf.com

Warunki panujące na morzach arktycznych zwiększają ryzyko uszkodzenia platform wiertniczych. W Zatoce Alaska w ostatnich miesiącach wydarzyły się aż dwa wypadki. WWF apeluje o wstrzymanie wydobycia ropy naftowej z dna arktycznych mórz i oceanów.
Zdaniem WWF wydobycie ropy naftowej oraz gazu ziemnego z dna arktycznych mórz i oceanów stanowi zagrożenie dla środowiska i lokalnych społeczności. Kilka miesięcy temu awaria holownika transportującego platformę wiertniczą spowodowała wyciek toksycznych cieczy i gazów, na początku stycznia br. doszło do kolejnego wypadku – platforma uderzyła w brzeg wyspy.

– Na podstawie informacji dostarczanych nam przez inżynierów, biologów i pracowników koncernów paliwowych uważamy, że nie istnieją technologie, które umożliwiłyby wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego w sposób bezpieczny dla środowiska w warunkach arktycznych – mówi Margaret Williams z WWF . – Nie jesteśmy też przygotowani na ewentualny wyciek ropy naftowej. Na Alasce brakuje specjalistycznego sprzętu i profesjonalnie przeszkolonych ludzi, którzy mogliby wziąć udział w usuwaniu skutków wycieku.

zródło: WWF Poland

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze