fbpx

6 kroków do uzdrowienia finansów

6 kroków do uzdrowienia finansów
123rf

Karen Lee, doradca finansowy, w swojej książce „It’s Just Money, So Why Does It Cause So Many Problems?” podpowiada, jak wyjść z kłopotów finansowych.
1. Pieniądze a przeszłość

Jakie masz wspomnienia z dzieciństwa dotyczące pieniędzy. Z czym ci się one kojarzą? Z wysiłkiem, winą, brakiem? Czy z radością, płynnością, przyjemnościami? Przypomnij sobie w jakiej atmosferze finansowej wzrastałaś? Co przejęłaś na ten temat od rodziców, a co ci nie służy?

2. Przyznaj, że problem istnieje

Jeśli masz problemy z pieniędzmi, powiedz sobie że je masz. To nic strasznego, po prostu fakt, do którego się przyznaj przed sobą.

3. Powiedz o tym komuś, komu ufasz

Zwierz się ze swoich lęków finansowych osobie, do której masz zaufanie. Bez racjonalizowania, obwiniania siebie czy kogoś. Powiedz, co w związku ze swoim kłopotem finansowym czujesz. Wstydzisz się, boisz, masz poczucie winy? Mów szczerze. Wspólnie zastanówcie się w jakim schemacie żyjesz – nie umiesz dobrze się cenić i mało zarabiasz, wydajesz kompulsyjnie pieniądze, ciągle się o nie lękasz?

4. Sporządź plan i zacznij działać

Chodzi o to, żebyś po rozpoznaniu szkodliwego schematu, wprowadziła w swoje życie zmianę. Jeśli pieniądze przeciekają ci przez palce, zacznij planować wydatki. Jeśli nie umiesz się wyluzować w sklepie, wreszcie zaszalej. Nastaw się, że to droga. Zgubne nawyki mają to do siebie, że wracają, ale od ciebie zależy na jak długo. Nie poddawaj się.

5. Uwierz w siebie

To podstawa, zwłaszcza w chwilach zwątpienia. To, co robisz, służy twojemu dobru, więc wytrwasz. Uwierz w siebie!

6. Wizualizuj dobrobyt

Na planie materialnym działaj krok po kroku, ale twojej wyobraźni nie ograniczaj. Czuj się tak, jakbyś miała już pieniądze. To przyśpiesza proces bogacenia się.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze