fbpx

Kapitał psychologiczny w pracy

Kapitał psychologiczny w pracy
123rf


Wystarczy szczerze odpowiedzieć sobie na kilka pytań, żeby określić stan swojego kapitału psychologicznego, z którego wynika nasz sukces w pracy.

Najnowsze badania przeprowadzone przez psychologów metody psychologii pozytywnej podkreślają znaczenie kapitału psychologicznego w aspekcie sukcesu zawodowego. Sprawdzono stan psychiczny pracowników i ich perspektywy na przyszłość. Elementami tego kapitału są:

1. Poczucie własnej skuteczności. To zaufanie sobie w kwestii zdolności do wykonywania zadań skutecznie. Kiedy mamy do siebie takie zaufanie, osiągamy cele, a ponadto rozwijamy poczucie własnej skuteczności w każdej dziedzinie naszego życia. Dzięki temu nasze relacje są bardziej dynamicznie, co również widać w pracy w zespole. Gdy pewnie czujemy się wśród ludzi w miejscu pracy, jesteśmy skłonni podejmować się coraz bardziej wymagających wyzwań. Kiedy je osiągamy, nasze poczucie własnej skuteczności wzrasta jeszcze bardziej.

2. Nadzieja. To tak naprawdę jest twoja wiara w zdolność osiągania celów. Jeśli potrafisz sobie wyobrazić twój sukces w przyszłości i widzisz etapy swojego rozwoju, twoja kariera ma większe szanse na pozytywny rozwój zdarzeń.

3. Optymizm. Jeśli obok wiary w sukces masz optymistyczne podejście do życia, wiesz że przydarzają ci się dobre rzeczy, nie stwarzasz przed nimi oporu. Sukces już puka do twych drzwi.

4. Elastyczność. To umiejętność szybkiej zmiany zdania i planów. To też dar podnoszenia się po niepowodzeniach. Elastyczni ludzie lepiej radzą sobie ze stresem, przez co są bardziej odporni. A to pomaga im w odniesieniu sukcesu pracy.

Badania wykazały, że posiadanie dużego psychologicznego kapitału jest związane z większym zadowoleniem w miejscu pracy a także wydajnością. Osoby mające wysoki poziom tego kapitału bija rekordy frekwencji w pracy i są bardziej otwarci na zmiany karierze. I znacznie częściej osiągają to, co chcą