fbpx

Lepszy brak pracy niż zła praca

Lepszy brak pracy niż zła praca
123rf

Bycie bezrobotnym negatywnie wpływa na nasz stan psychiczny. Ale australijscy naukowcy odkryli, że jest jeszcze coś gorszego – tkwienie w nieodpowiedniej pracy.
Naukowcy kierowani przez dr Lianę Leach zbadali psychiczne skutki pracowania w miejscu, gdzie brak jest poczucia bezpieczeństwa, wpływu na swoje położenie, występują warunki stresowe, wynikające z niepewnej przyszłości a płaca nie jest zadowalająca. – Nasze badania przyniosły dwa główne wnioski. Okazało się, że ludzie pracujące w nieodpowiedniej pracy mają znacznie gorsze zdrowie psychiczne niż ci, którzy pracują w dobrych warunkach. Nieodpowiednia praca pięciokrotnie podnosi ryzyko depresji i dwukrotnie fobie lękowe – mówi Leach. – Po drugie negatywne skutki złej pracy są większe niż bycie bezrobotnym.

Badania pokazały, że nie ma większego znaczenia status finansowy badanych, wykształcenie czy płeć. Jeśli pracujemy w warunkach, które nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu – każdy z nas w jakiejś mierze jest bezbronny.

Podczas badań okazało się, że ludzie, którzy przez jakiś czas nie mieli pracy, mieli wyższy poziom zadowolenia z życia i optymizmu, niż ci którzy pracowali w niekorzystnych dla siebie warunkach.

– Każdy z nas ma w swojej pracy chwile, kiedy jest trudniej, ale dłuższe pracowanie w stresie grozi utratą zdrowia psychicznego, dlatego tak ważne jest negocjowanie takich warunków pracy, w których czujemy się komfortowo – powiedziała Leach.

Źródło: The Australian National University

Znaleźć pracę przez Facebook TUTAJ

 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze