fbpx

Rozmowa kwalifikacyjna – o czym warto pamiętać

Rozmowa kwalifikacyjna – o czym warto pamiętać
123rf.com

Warto zadbać o nawiązanie dobrego kontaktu z osobą, którą prowadzi rekrutację. W ten sposób kandydat pokazuje swoją umiejętność pracy zespołowej i szybkiej adaptacji do nowych okoliczności. Skuteczne jest także pozytywne wyróżnienie się spośród innych kandydatów zaproszonych na rozmowę kwalifikacyjną.
W cenie jest szczery uśmiech, uważne słuchanie rozmówcy i odpowiadanie wprost na zadane pytania. Ważne, być nie koncentrować się wyłącznie na swoim celu, ponieważ w ten sposób łatwo przeoczyć komunikat wysyłany przez nadawcę.

Poniżej kilka wskazówek, które ułatwiają pierwszy kontakt zawodowy:

  1. Nie bój się mówić miłych rzeczy. Podziękuj za tak szybkie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną czy dokładne opisanie trasy dojazdu, pochwal wystrój biura.
  2. Odpowiadaj na pytania wprost i bez dygresji. Słuchaj uważnie, co mówi rozmówca i czekaj, aż cię zapyta. Nie przerywaj i nie czekaj na okazję, by wejść mu w słowo.
  3. Dowiedz się czegoś o przedsiębiorstwie, do którego aplikujesz. Oczywiście, że rozmówca wie więcej od ciebie, i nie chodzi o cytowanie bilansu z kilku ostatnich lat, ale o informacje podstawowe, które pozwolą lepiej zaprezentować twoje kompetencje na stanowisku, o które się ubiegasz.
  4. Przygotuj jakąś anegdotę, dzięki której rozmówca lepiej cię zapamięta. Oczywiście związaną z tematem spotkania, a nie żarcik usłyszany poprzedniego dnia w klubie. Np. na pytanie, czy nie przeszkadza ci praca w open space, możesz powiedzieć, że masz liczną rodzinę i jesteś przyzwyczajony do dzielenia przestrzeni z innymi.
  5. Podsumuj rozmowę kwalifikacyjną. Zadaj rozmówcy kilka pytań o innych pracowników, a nawet o niego samego. W ten sposób wykazujesz, że jesteś zainteresowany osobami, z którymi pracujesz.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, czytaj tu.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze