fbpx

Typy osobowości – Ogień i Lód, czyli Typ Zmienny

Typy osobowości
123rf.com

Mówi się, że kobieta zmienną jest, ale czy każda reprezentuje Typ Zmienny? To już niekoniecznie. Poznaj 11. spośród 14 typów osobowości
Potrzebujesz być zawsze głęboko zaangażowana w romantyczny związek? Niczego nie traktujesz lekko? Wkładasz serce we wszystko, co robisz? Jesteś spontaniczna, niepohamowana, pełna inicjatywy, twórcza i żywotna? Lubisz próbować nowych rzeczy, poznawać nowe lądy i nowych ludzi? Masz dar dystansowania się do rzeczywistości, kiedy staje się zbyt bolesna?

Jeśli na większość tych pytań odpowiedziałaś: tak, masz w sobie bardzo dużą domieszkę typu Zmiennego. Co w praktyce oznacza dla ciebie bycie takim typem osobowości? Że potrafisz się całkowicie i bezgranicznie zaangażować w związek, adorować partnera w taki sposób, że on czuje się najważniejszy na świecie. Zazwyczaj masz poczucie, że to ty więcej dajesz z siebie w relacjach – i zazwyczaj masz rację – ale co nie oznacza, że też sama nie przyczyniasz się do kryzysów w związku. Uważasz, że zasługujesz na więcej, a kiedy tego nie otrzymujesz, czujesz, że wasza relacja jest zagrożona. Na stres reagujesz żywiołowo, czyli rzucasz się w wir zabawy i używek. Nie znosisz życia bez miłości i w związku z tym rzadko pozostajesz bez niej na dłużej. Potrafisz manipulować ludźmi, by dostać to, czego potrzebujesz, czyli uczucie. Emocje są twoją siłą napędową, w jeszcze większym stopniu niż dla Typu Emocjonalnego. Równie łatwo i bez skrępowania wybuchasz śmiechem, co uderzasz w płacz. Nieobcy ci jest gniew, ale i smutek. Przezywasz całą gamę niezwykle intensywnych uczuć. I to w stosunku do wszystkich ważnych dla ciebie osób: partnera, przyjaciół, kochanków, współpracowników… Nikt nie jest ci obojętny emocjonalnie. Idealizujesz romantyczne uczucia. Zwykłe ludzkie wady stają się dla ciebie czasem strasznym rozczarowaniem, a rutyna dnia codziennego we dwoje – końcem związku. Jesli masz w sobie dużą domieszkę tego typu, potrafisz przechodzić od jednego skrajnego uczucia do drugiego, reagować przesadnie na najbanalniejsze sytuacje.

Jaki jest człowiek z osobowością Perfekcjonisty?

W życiu osób w takim typie osobowości zachcianki odgrywają ogromną rolę. Uwielbiają próbować nowych rzeczy, podróżować po świecie, eksperymentować. Żyją chwilą i nie potrafią zrezygnować z tego, na co mają ochotę. Czasem nabiera to znamion lekkomyślności. Mają talent do wchodzenia w nowe środowiska i dostosowywania się do obowiązujących reguł. To zmienne poczucie tożsamości może czasem oznaczać brak pewności, kim naprawdę się jest. W rezultacie Zmienni mogą mieć problemy z wyborem drogi życiowej czy poczucie wewnętrznej pustki. Niezależnie od tego, zawsze wyróżniają się z tłumu.

Jeśli masz w sobie aspekt zmiennego, w pracy masz silne związki ze współpracownikami i osobisty stosunek do wszystkiego, co między wami zachodzi. Niekiedy zbytnio angażujesz się w biurowe plotki i intrygi. Masz tendencję do czynienia ze swojego szefa idola, oczekując od niego bezbłędności, co oczywiście nie może się udać. W pracy stajesz na wysokości zadania, jeśli czujesz się niezbędna i podziwiana. Idealne zajęcie dla ciebie to praca krytyka. Powinnaś raczej unikać pracy samotniczej. Jesteś wprost stworzona, by pracować w zespole. Zastanów się także nad zawodem aktora, nauczyciela czy pracownika socjalnego.

Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy) u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret” (wydawnictwo Czarna Owca).

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze