1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Listy do Psychologa

Boję się podjąć pracę, nie chcę się uczyć. Co ze mną jest nie tak?

Za zniechęcenie, rzucanie aktywności, męczliwość, szybką utratę motywacji może odpowiadać ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) w „dorosłej“ odsłonie. (Ilustracja: iStock)
Za zniechęcenie, rzucanie aktywności, męczliwość, szybką utratę motywacji może odpowiadać ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) w „dorosłej“ odsłonie. (Ilustracja: iStock)

Mam 24 lata, jestem z małej miejscowości i boję się podjąć pracę. Moi rodzice nie żyją, mam o 18 lat starszą siostrę i o 16 lat starszego brata. To oni pomagali mi finansowo i, jak sami stwierdzili, bardzo mnie tym skrzywdzili. Boję się podjęcia jakiegokolwiek zajęcia, ponieważ przejawiam cechy aspołeczne. Czy to w pracy fizycznej, czy umysłowej szybko się męczę i łatwo zniechęcam. Do nauki też mnie nie ciągnie. Nie wiem, co ze mną jest nie tak. Chcę pracować, a nawet muszę, jednak cały czas się boję. Choruję na padaczkę, walczę z depresją. Przez swoje zachowanie i podejście do życia jestem skonfliktowany z najbliższą rodziną. Wdałem się w dziwną przyjaźń z ludźmi uzależnionymi od alkoholu, choć sam nie piję. To wszystko sporo kosztuje mnie finansowo, ale też emocjonalnie. Co robić? Czytelnik

Tomasz Srebnicki: Jeżeli problemy, które opisujesz – zniechęcenie, rzucanie aktywności, męczliwość, szybka utrata motywacji i ogólne poczucie braku panowania nad tak podstawowymi aktywnościami jak praca, charakteryzują także okres Twojego dzieciństwa i dojrzewania, zgłoś się do specjalisty. Najlepiej, aby był to psychiatra ze specjalizacją z psychiatrii dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Jest dość prawdopodobne, że za jakieś 35 proc. Twoich problemów odpowiedzialne jest ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) w „dorosłej“ odsłonie. Zachęcam Cię do poczytania na ten temat w sieci. Zapytaj też rodzeństwo o swoje funkcjonowanie w dzieciństwie, poszukaj starych zeszytów, dzienniczków i świadectw szkolnych i z tymi informacjami zgłoś się do lekarza. Odpowiednia diagnoza, a także możliwe i dostępne w Polsce oddziaływania farmakologiczne pozwolą Ci zająć się pozostałymi 65 proc. (byciem trzecim dzieckiem w rodzinie, problemami z edukacją, pracą czy niewłaściwym towarzystwem). Jednocześnie poproś swoją rodzinę o pożyczkę na sfinansowanie trenera (coacha), który regularnie będzie wspomagał Cię w budowaniu kompetencji i umiejętności do radzenia sobie z problemami.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze