1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Praca zdalna

123rf.com
123rf.com
Wiele firm wymaga od pracownika 8-godzinnego dnia pracy, ale to się powoli zmienia. Coraz więcej pracodawców jest przychylnych pracy zdalnej. Czy to możliwość dla każdego? - pisze dzisiaj Justyna Bednarczyk-Wilgos, doradca zawodowy z SWPS.

</a>

Praca zdalna zdecydowanie wymaga od nas wewnętrznej dyscypliny, silnej motywacji do działania w warunkach domowych, dobrej organizacji i samodzielności. Ma ona wiele zalet, a dla niektórych, np. kobiet z małymi dziećmi może być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ bez wychodzenia z domu wykonujemy polecenia służbowe i domowe jednocześnie. Nie tracimy także czasu i pieniędzy na dojazdy do i z pracy, a więc oszczędzamy.

Praca zdalna daje nam także poczucie elastyczności, kontroli nad naszym czasem pracy. To my decydujmy, kiedy siadamy do laptopta i zaczynamy działać, ważny jest bowiem efekt, terminowe wykonanie zadania, a nie fakt, czy pracujemy przez 2 czy 8 godzin, w dzień czy w nocy!

Na pytanie, czy praca zdalna wymaga od nas specjalnych predyspozycji osobowościowych lub innych umiejętności, odpowiadam TAK. Wykonując prace w otoczeniu prywatnym, jesteśmy narażeni na wiele rzeczy, które mogą nas rozpraszać i odciągać od zadnia, dlatego też sprawdza się tu osoby, które potrafią skupiać się na wielu rzeczach jednocześnie, świetnie zarządzają swoim czasem, planują, potrafią trzymać się terminów.

Pracując zdalnie, musimy pamiętać o czasie i jakości wykonanych zadań, sami musimy motywować się do działania, ponieważ nie mamy nad sobą bezpośredniej kontroli w postaci przełożonej. Osoby mniej zdeterminowane i niezorganizowane mogą w takiej sytuacji funkcjonować mniej efektywnie lub nie poradzić sobie w ogóle. Ten rodzaj pracy może także nie odpowiadać tym, którzy potrzebują zewnętrznej motywacji do wykonywania swoich obowiązków. Taką zewnętrzną motywacją może być, np. możliwość kontaktu osobistego z zespołem czy szefem.

Zdalnie możemy działać na wielu obszarach zawodowych, a przy okazji zarabiać lub dorabiać do pensji. Musimy sobie tylko odpowiedzieć na pytanie, czy ten styl pracy rzeczywiście pasuje do mnie i moich potrzeb.

źródło: 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze