1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Sucha, mokra karma, BARF czy gotowane jedzenie? Co lepsze dla Twojego psa?

Sucha, mokra karma, BARF czy gotowane jedzenie? Co lepsze dla Twojego psa?

Jako właściciel psa zastanawiasz się pewnie, jak najlepiej go odżywiać, by cieszył się zdrowiem przez długie lata. Jednocześnie, bierzesz pod uwagę inne czynniki jak wygoda podawania posiłków czy ekonomiczność. Niektórzy karmią psa jedzeniem gotowanym, inni tylko suchą karmą lub mokrą, jeszcze inni mieszają kilka metod lub korzystają z żywienia typu BARF. Czym się różnią dane metody żywienia i o czym pamiętać przy ich stosowaniu?

Gotowane jedzenie

Jeśli chcemy sami gotować jedzenie psu, trzeba zwrócić uwagę, by posiłki były dobrze zbilansowane. Powinny być one dobrze skomponowane i zawierać mięso, warzywa i owoce oraz wypełniacze, czyli ryż, makaron, kaszę itd. Mięso nadające się dla psa to drób i podroby, można także podawać mu ryby. Od czasu do czasu dla urozmaicenia w diecie pupila może znaleźć się posiłek bezmięsny jak płatki owsiane z jogurtem czy jajkiem. Warto pamiętać, że pies nie toleruje nabiału i że nigdy nie należy podawać mu gorącego jedzenia – powinno ono ostygnąć do temperatury pokojowej.

Sucha karma dla psa

W kwestii karmy dla psów mamy do wyboru bytowa oraz weterynaryjna. Jeśli pies jest zdrowy, nie jest konieczne podawanie mu karmy specjalistycznej, wystarczy karma bytowa, jak np. Beyond (). Ta marka oferuje suchą karmę bogatą w jagnięcinę czy karmę bogatą w kurczaka dla psiaków, które lubią mięsne smakołyki. Warto urozmaicić dietę i podać np. karmę bogatą w łososia (sprawdź inne smaki na: ). Przy podawaniu karmy o wysokiej zawartości składników odżywczych, istotne jest nieprzekarmianie psa. Nie jest wskazane podawanie ogromnej ilości karmy wysokiej jakości. Nie chodzi o to, żeby pies jadł dużo, ale żeby jadł zdrowo. Jeśli nasz pupil nie przepada za suchą karmą, bo mu nie maskuje lub z natury jest niejadkiem, można ją doprawiać do smaku. W sklepach dostępne sosy do dodania do karmy, ale równie dobrze sprawdzi się olej czy oliwa. Uważajmy jednak by nie przesadzić z dodawaniem smaku do karmy, bo łatwo wychować jeszcze większego niejadka, który nie zajrzy do miski z karmą bez sosu czy tłuszczu. Zdarza się też, że pies nie ma ochoty na pożywienie, bo jest gorąco i zwyczajnie nie jest głodny. Nie karmimy go wtedy na siłę. Pamiętajmy, by przechowywać karmę w ściśle zamkniętym pudełku, tak by aromat nie zwietrzał. Niezwykle istotne jest też zapewnianie psu ciągłego dostępu do wody, jeśli żywi się on głównie karmą suchą. Karma sucha stanowi mniejszą pożywkę dla bakterii niż mokra, jest więc wskazana dla psów z problemami z uzębieniem i skłonnościami do chorób jamy ustnej.

Mokra karma

Mokra karma dla psów, jak sama nazwa wskazuje, ma o wiele większą wilgotność niż sucha. Zawiera w 75% wodę, podczas gdy karma sucha jedynie w 8%. Co to oznacza dla psiaka? Przede wszystkim, nie ma aż takiej potrzeby dostarczania psu wody, bo sporą jej dawkę przyjmie z karmą. Po drugie, więcej wody w pokarmie przełoży się na częstsze oddawanie moczu. Oznacza to częstsze spacery, ale także lepszą pracę układu moczowego psa. Mokra karma korzystnie wpływa na zdrowie psa, zwłaszcza jeśli jest on starszy lub chory. W tym stanach psy mają problem z samoregulacją w kwestii ilości wypijanej wody z miski. Wtedy niedobory można uzupełnić, podając mu mokrą karmę. Mokra karma jest też mniej kaloryczna od suchej, o czym trzeba pamiętać ustalając dzienną porcję. Karma mokra, ze względu na konsystencję łatwą w połykaniu, jest wskazana dla psów o wrażliwych dziąsłach i ze schorzeniami jamy ustnej.

Mieszane żywienie

Ciekawym rozwiązaniem jest mieszanie różnych metod pożywienia, co pozwoli urozmaicić mu dietę, ale zapewni optymalne składniki odżywcze niezbędne do rozwoju psa. Jeśli zacznie się mieszać pożywienie już szczeniakowi, to dorosły pies może mieć odporny układ trawienny przygotowany na przyjęcie różnorakich pokarmów. Warto jednak dobrze zaplanować dietę psa, w której znajdzie się sucha karma, mokra karma i czasem coś ugotowanego. Nie może to być żywienie od przypadku do przypadku. Mieszanie rodzajów pożywienia nie jest wskazane u psów z wrażliwym układem pokarmowym i z alergią. Najłatwiej jest mieszać karmę suchą z mokrą i jest to też metoda często spotykana w domostwach z czworonogami. Gdy opanujemy odpowiednie zasady mieszania karmy suchej i mokrej, można wprowadzić od czasu do czasu podawanie domowych obiadów. Istotne jest jednak by nie przesadzić i odpowiednio zmniejszyć ilość karmy bytowej, jeśli pies otrzyma już dane składniki odżywcze w domowym posiłku.

BARF

BARF czyli biologicznie odpowiednia surowa dieta. To metoda karmienia opierająca się na surowym mięsie, które dostarcza psu minerałów, dobrej jakości białka, witamin i tłuszczy. Bardzo istotne jest by nigdy nie podawać psu kości gotowanych. Do BARF’a trzeba się odpowiednio przygotować – można zasięgnąć rady specjalisty czy obeznanego weterynarza. Także pies musi przyzwyczaić się do nowego sposobu żywienia. BARF jest szczególnie wskazany dla psów sportowców oraz pracujących. Nie należy karmić tą metodą psów o wrażliwym układzie pokarmowym.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze