Ciąża ma z reguły pozytywny wpływ na kobiecy wygląd. Szczególnie dotyczy to włosów, które stają się wtedy gęstsze i mocniejsze. Dlaczego po urodzeniu dziecka sytuacja się zmienia? I co zrobić, by temu zaradzić?
Dziewięć miesięcy ciąży to szereg zmian zachodzących w organizmie kobiety, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Często robimy się nerwowe, płaczliwe, częściej odczuwamy niepokój. Bywa, że ledwie przypominamy osoby, jakimi byłyśmy wcześniej. Jakby dla równowagi niektóre zmiany są pozytywne, na przykład te dotyczące włosów. W czasie ciąży wyglądają one niezwykle korzystnie. Cieszymy się ich kondycją, jednak ta po porodzie wyraźnie spada.
Dlaczego włosy po porodzie wypadają?
Szacuje się, że przeciętny człowiek ma na głowie 100–150 tys. włosów. Znajdują się one w różnej fazie swojego istnienia: Wzrastają, przechodzą w stan spoczynku lub wypadają, by zostać zastąpione nowymi. Dziennie wypada nam ok. 60–80 włosów. Inaczej jest w przypadku kobiet w połogu – średnio tracą w tym czasie aż do 30% włosów!
Dlaczego tak się dzieje? . U kobiet w ciąży dochodzi bowiem do kilkukrotnego wzrostu stężenia progesteronu i estrogenów – hormonów wydłużających fazę wzrostu włosów i powstrzymujących je przed wejściem w fazę spoczynku i wypadania. Z tego względu włosy, szczególnie pod koniec ciąży, gdy poziom hormonów osiąga punkt kulminacyjny, stają się wyraźnie gęstsze. Jednak już w kilka godzin po wydaniu dziecka na świat stężenie progesteronu i estrogenów w organizmie kobiety gwałtownie spada. Ta nagła zmiana doprowadza do sytuacji, w której duża ilość włosów wchodzi w fazę wypadania – również tych, które nie wypadły w okresie ciąży. Dodatkowo po porodzie wzrasta stężenie prolaktyny, hormonu, który osłabia kondycję włosów. Im dłużej karmimy, tym później hormony w naszym organizmie się stabilizują i tym dłużej trwa odbudowa kondycji włosów.
Jak przeciwdziałać wypadaniu włosów?
Karmienie piersią i opieka nad dzieckiem nie muszą jednak oznaczać, że przestaniemy poznawać w lustrze własne odbicie. O ciało i wygląd można, a nawet należy zadbać. Również wypadaniu włosów możemy przeciwdziałać. Jak? Przede wszystkim poprzez odpowiednią dietę i pielęgnację. Niedobory niezbędnych witamin i składników mineralnych, szczególnie żelaza (wpływającego na wzrost włosa), cynku (biorącego udział w procesie podziału komórek, w tym cebulki włosa), witaminy B
5 (wzmacniającej łodygę włosa) i witaminy A (biorącej udział w syntezie komórek włosa) najlepiej jest uzupełniać poprzez zbilansowaną dietę. Naturalnymi źródłami tych składników są: natka pietruszki, wątróbka, grzyby, pestki dyni, warzywa kapustne (w tym jarmuż), marchew, tłuste ryby, jajka, ser, awokado, a także soja i orzechy. Możemy też przyjmować suplementy diety dla mam, zapewniające kompleksowe wsparcie zdrowia skóry głowy i kondycji włosów, np. preparat Vitapil. Dzięki zawartości składników odżywczych, w tym biotyny, cynku, miedzi, kwasu pantotenowego i krzemu z pędów bambusa, preparat ten pomaga przywrócić włosom ich zdrowy, piękny wygląd, działając przede wszystkim na cebulkę i gruczoły łojowe. Oczywiście, jeśli karmimy piersią, uzupełnianie diety w suplementy należy skonsultować z lekarzem.
Wypadanie włosów po porodzie dotyczy wielu kobiet. Odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w niezbędne włosom składniki mineralne, to pierwszy krok do tego, by znów były mocne, gęste i lśniące.