1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Zorza polarna widziana nad całą Norwegią

Fot. Konrad Konieczny / Visitnorway.pl
Fot. Konrad Konieczny / Visitnorway.pl
Pogratulować mogą sobie ci, którzy spędzają właśnie urlop w Norwegii. Mieszkańcy całej Norwegii mogą podziwiać niezwykłą zorzę polarną, która unosi się 100 km nad powierzchnią Ziemi

Zorza związana jest z wyjątkową aktywnością Słońca. W dniach 21-24 stycznia naukowcy mogli zaobserwować najsilniejsze od 11 lat "burze słoneczne" - wybuchy i rozbłyski w przestrzeni kosmicznej. Gdy wyrzucane przez Słońce cząsteczki zderzą się z górną warstwą atmosfery ziemskiej, tworzą wówczas okrąg w postaci zorzy polarnych.

Takie widowisko można teraz zaobserwować nad Norwegią, nawet w miejscach, które leżą na południu kraju jak Stavanger, czy Oslo.

Jak wyglądają rozbłyski zorzy oraz jak bardzo różnią się od siebie efekty świetlne widziane z różnych części Norwegii, można porównać na zdjęciach internautów, wrzucanych na portalu .

Ci z nas, którym pozostaje oglądanie zdjęć internautów, mogą spróbować za rok udać się do Norwegii. Podobno zimą 2013 roku spodziewane są najbardziej spektakularne zorze polarne od 50 lat. Najpewniejsze miejsca doskonałe do obserwacji to: okolice Tromsø, Lofotów i cała Norwegia Północna aż do Przylądka Północnego. Więcej o tym, gdzie i kiedy najlepiej podziwiać zorzę przeczytać można na stronie www.visitnorway.pl.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze