1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Materiał partnera

Jednorazowe zwolnienie z WF-u – zasady i wzór

(Fot. materiały partnera)
Kiedy uczeń choruje, rodzic może wystawić jednorazowe zwolnienie z WF-u – zasady i wzór są bowiem dostępne w Internecie. Dzięki temu uczeń nie musi uczestniczyć w lekcji wychowania fizycznego i nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji. Czy można wypisać zwolnienie z WF-u z powodu przeziębienia? Kiedy warto zwrócić się w sprawie zwolnienia z lekcji WF-u do specjalisty? O tym i o innych ważnych kwestiach dotyczących tego tematu dowiesz się z naszego artykułu.

Jednorazowe zwolnienie z WF-u – zasady i wzór pomocne dla chorego ucznia

Chwilowa niedyspozycja zdrowotna może być powodem jednorazowego zwolnienia z WF-u – zasady i wzór takiego pisma powinny być dostępne w statucie lub regulaminach szkoły, ale z łatwością można je znaleźć również w sieci. Zazwyczaj rodzic może zwolnić dziecko z uczestnictwa w szkolnych zajęciach sportowych w przypadku jednorazowo występujących problemów zdrowotnych, takich jak przeziębienie, zatrucie pokarmowe czy uraz fizyczny, np. stłuczenie. W przypadku dziewczynek możliwe jest zwolnienie z WF-u z powodu okresu oraz dolegliwości z nim związanych. Jednorazowe zwolnienie z WF-u to idealne rozwiązanie w przypadku, kiedy nagle okazuje się, że dziecko źle się czuje i chociaż jest w stanie pójść do szkoły – nie może uczestniczyć w zajęciach wymagających wzmożonego wysiłku fizycznego. Dlatego warto wiedzieć, jak samodzielnie wypisać lub jak załatwić zwolnienie z WF-u przy pomocy lekarza.

Kiedy zwalniać dziecko z WF-u, a kiedy nie?

Choć specjaliści przestrzegają przed zwalnianiem uczniów z zajęć wychowania fizycznego, czasem stan fizyczny dziecka nie pozwala mu na wykonywanie ćwiczeń. Ruch jest bardzo ważny dla zdrowia i rozwoju młodego organizmu, a jego brak przyczynia się do problemu otyłości oraz wad postawy wśród dzieci i młodzieży. Dlatego nie zaleca się wypisywania zwolnień z WF-u dzieciom, które mogą, ale nie lubią ćwiczyć. Lepiej nie ulegać takim namowom – tym bardziej, że dla wielu młodych ludzi zajęcia wychowania fizycznego są jedyną okazją do kontaktu ze sportem. Jednak w przypadku dzieci mających problemy zdrowotne, nadmierny wysiłek fizyczny może zaszkodzić i być przyczyną poważnych dolegliwości. W takich sytuacjach warto skorzystać z możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego. Nie każdy wie, że możliwe jest także zwolnienie dziecka z wykonywania konkretnych ćwiczeń, np. biegania na długie dystanse. W takim przypadku zwolnienie z WF-u z powodu niedyspozycji można uzyskać na podstawie opinii lekarskiej. Jeśli uczeń ma dolegliwości chorobowe, stwierdzone właśnie przez lekarza specjalistę, może on wystawić stosowne zaświadczenie, dzięki któremu rodzic będzie mógł wystąpić o zwolnienie jednorazowe lub długoterminowe dla swojego dziecka.

Jak załatwić zwolnienie z WF-u z pomocą specjalisty?

Ponieważ w niektórych placówkach zwolnienie dziecka (również jednorazowe) z zajęć sportowych jest możliwe wyłącznie po okazaniu opinii lekarskiej, konieczne jest załatwienie takiego dokumentu u konkretnego specjalisty. Można to zrobić osobiście, udając się z małym pacjentem to gabinetu lekarskiego lub skorzystać z konsultacji lekarskiej online, podczas której – w przypadku zaistnienia przesłanek medycznych – lekarz poświadczy, że stan zdrowia dziecka pozwala na jednorazowe zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego. Jest to wygodne rozwiązanie w przypadku, kiedy nagle okazuje się, że dziecko jest chore i jego stan zdrowia nie pozwala na przystąpienie do ćwiczeń. Portale medyczne oferują bardzo prosty sposób na uzyskanie zwolnienia dla dziecka. Często wystarczy wypełnić ankietę zdrowotną, w której przedstawia się występujące objawy chorobowe. Przykładem takiego serwisu jest e-lekarz24h.pl.

Jak sporządzić jednorazowe zwolnienie z WF-u – zasady i wzór do wykorzystania

Jednorazowe zwolnienie z WF-u – zasady i wzór to ratunek dla dziecka, które z powodu złego samopoczucia nie chce opuszczać zajęć szkolnych, ale nie jest w stanie wykonywać ćwiczeń fizycznych na lekcji WF-u. Dlatego warto wiedzieć, jak załatwić zwolnienie z WF-u, by dziecko nie musiało podejmować zbędnego wysiłku fizycznego. Jednorazowe zwolnienie wystawione przez rodzica lub opiekuna prawnego może obejmować jeden lub kilka dni. Można je sporządzić i wydrukować na komputerze lub wypisać własnoręcznie na kartce. Na zwolnieniu od rodzica powinna znaleźć się data oraz dane jego i dziecka. Należy zapisać dokładny termin, w którym dziecko powinno być zwolnione z ćwiczeń oraz powód tego zwolnienia. Na końcu trzeba się podpisać. Takie zwolnienie z WF-u z powodu niedyspozycji należy przekazać nauczycielowi wychowania fizycznego, wychowawcy dziecka lub bezpośrednio do dyrekcji szkoły.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze