1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Wady postawy u dzieci

Wady postawy u dzieci

123rf.com
123rf.com
Na skutek niewłaściwego trybu życia, krzywizny kręgosłupa zanikają lub się powiększają. Powstają wówczas wady postawy. Mają one znaczny wpływ zarówno na wygląd, jak i na sprawność naszego organizmu.

Obecnie większość dzieci w Polsce ma wady postawy. Dużej części z nich dałoby się uniknąć tylko dzięki przestrzeganiu zasad zdrowego trybu życia. Dlatego, już od najmłodszych lat trzeba uczyć dzieci dbania o zdrowie kręgosłupa i zachęcać do aktywności fizycznej. Co nam grozi?

Ciało dziecka jest stale narażane na działanie wielu szkodliwych dla jego rozwijającego się układu kostno-mięśniowego czynników. Efektem bywają właśnie wady postawy, które, utrwalone,  mogą doprowadzić do bardzo poważnych schorzeń kręgosłupa.  Wady niewykryte lub niekorygowane poprzez odpowiednie ćwiczenia oraz zmianę nawyków mogą doprowadzić do poważnych schorzeń. Zaburzenia mogą początkowo, nawet przez wiele lat, nie dawać dolegliwości bólowych, ponieważ nieprawidłowości są korygowane przez resztę kręgów. Jednak każda niekorygowana wada postawy będzie się rozwijać i na pewno da o sobie znać w późniejszym wieku.

SKOLIOZA

Kręgosłup, szczególnie dziecka w wieku szkolnym (najczęściej 7-10 lat), w okresie wzrostu i dźwigającego ciężki tornister, staje się podatniejszy na boczne skrzywienie. Plecy tracą symetrię, kręgosłup wygina się i kształtem przypomina literę S.

KIFOZA MŁODZIEŃCZA

Jest zwana też choroba Scheuermanna i zazwyczaj dotyka dzieci w wieku 12-16 lat. Przyczyna choroby może być genetyczna, ale też może tkwić w codziennym nadmiernym przeciążeniu fizycznym, obniżonym napięciu mięśniowym, mogą mieć znaczenie czynniki psychogenne (brak pewności siebie itp.). Widoczne objawy to tzw. garb czyli łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową. Dzięki interwencji, w postaci m.in. ćwiczeń korygujących, można w znacznym stopniu poprawić ustawienie kręgosłupa i zlikwidować napięcia mięśniowe. JAK NIE PRZEGAPIĆ PROBLEMU?

Duże znaczenie ma spostrzegawczość rodziców. Dzieci powinny być badane pod kątem prawidłowości postawy od pierwszych tygodni życia. Rodzice mogą obserwować swoje pociechy pod kątem tzw. siedmiu objawów wczesnodziecięcych i skonsultować się z lekarzem jeśli zauważą: skoliozę dziecięcą (odgięcie kręgosłupa w literę S), spłaszczenie klatki piersiowej po stronie wklęsłej oraz skrzywienia i uwypuklenie żeber po stronie wypukłej, asymetryczne spłaszczenie pokrywy czaszki i jednoczesne spłaszczenie miednicy, przykurcze w formie kręczu szyi, ograniczenie odwodzenia uda, przykurcze zginaczy grzbietowych stopy (stopa piętowa), odstawanie jednego ucha w porównaniu z drugim. U dziecka starszego - w wieku przedszkolnym i szkolnym trzeba reagować jeśli zauważy się, że dziecko zaczyna się garbić, czy np. jeden bark ma ciągle ustawiony wyżej w stosunku do drugiego lub któraś z łopatek nieco odstaje.

Takie mogą być początki problemów z kręgosłupem. Jeśli zatem widzisz cokolwiek niepokojącego w postawie swojego dziecka, natychmiast zgłoś się do lekarza, najlepiej do ortopedy. Tak naprawdę tylko ortopeda może poprawnie ocenić istnienie i zaawansowanie wady postawy i zalecić odpowiednią terapię. Warto pamiętać, że najszybciej i najłatwiej skorygować wszelkie wcześnie wykryte zaburzenia, czyli u dzieci i młodzieży. Szybko wykryte wady zazwyczaj są niewielkie i można je skorygować poprzez odpowiednią i systematyczną gimnastykę korekcyjną oraz zmianę nawyków. Im później, tym skrzywienie może być poważniejsze i bardziej zaawansowane, a co za tym idzie - terapia trudniejsza.

Może się okazać, że niezbędne jest noszenie gorsetu ortopedycznego, czy nawet leczenie operacyjne. U osoby dorosłej konsekwencje wady postawy zazwyczaj są na tyle poważne, że korekta z pomocą ćwiczeń jest praktycznie niemożliwa. Znaczne zmiany zwyrodnieniowe kręgów i dysków powodują, że już zawsze będziemy cierpieć na bóle pleców, sztywnienia poszczególnych fragmentów kręgosłupa, drętwienia palców i rąk itd. Profilaktyka

Troska o kręgosłup dziecka powinna zacząć się już od jego najmłodszych lat. Już od wczesnego wieku badajmy dzieci, a na co dzień dbajmy o prawidłową postawę i rozwój kośćca.

Artykuł przygotowany przez ekspertów portalu

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze