Od 1 do 24 lipca w Galerii Wozownia w Toruniu można oglądać wystawę Andrzeja Jerzego Lecha złożoną z ponad 100 fotografii artysty, prezentujących jego twórczość na przestrzeni lat 1979-2010.
Ekspozycja przygotowana przez łódzką Galerię FF i niezależnego kuratora Krzysztofa Jureckiego prezentuje dorobek Andrzeja Jerzego Lecha z zakresu fotografii czystej, a w niej głównie fotografii dokumentalnej. Ukazuje konsekwencję wewnętrznego rozwoju stylistycznego autora, opierającego się na rejestrowaniu obrazu świata i jego melancholii.
Wystawa prezentuje kolejne okresy twórczości artysty, zaczynając od pierwszych cykli realizowanych w Polsce: "Cytaty z jednej rzeczywistości, czyli w ogrodzie mojej teściowej", "Cmentarz zamknięty", "60 furtek", "Amsterdam, Warka, Kazanłyk", "Kalendarz szwajcarski, rok 1912" i "Dziennik podróżny", aż po realizowany już w XXI wieku "Panoramiczny dziennik podróżny". Ekspozycja pokazuje, że dokument fotograficzny w wersji zaproponowanej przez Lecha miał duży wpływ na kształtowanie się fotografii polskiej od lat 80. i 90.
Ważnym składnikiem tego przedsięwzięcia jest specjalistyczny album omawiający całą twórczość artysty, który zawiera kilka tekstów krytycznych oraz rys biograficzny i bibliografię, w tym teksty Jerzego Buszy, Krzysztofa Jureckiego, Macieja Szymanowicza, Magdaleny Wicherkiewicz, Johna Wooda.
Andrzej Jerzy Lech (ur. 1955) studiował fotografię artystyczną w Szkole Sztuk Pięknych w Ostrawie w Czechach w pracowni Bořka Sousedika. Od 1989 roku mieszka w Jersey City, w stanie New Jersey w USA. Utrzymując stały artystyczny kontakt z Polską, realizuje między innymi od roku 2010 duży projekt fotograficzny "Subiektyw - Kolekcja Wrzesińska".
Do Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu wystawa trafiła z łódzkiej Galerii FF. Będzie także prezentowana w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Miejskiej Bibliotece im. C.K. Norwida w Świdnicy, Galerii BWA w Jeleniej Górze oraz Galerii Fotografii pf w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Planowany jest także pokaz podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie w 2012 roku.
Wystawa czynna do 24 lipca 2011.
Więcej informacji o wystawie pod adresem